Żywienie 7-miesięcznego dziecka ze skazą białkową

Moje dziecko ma juz 7 mie siecy. Ma skaze białkowa. Czy moge dziecku podac herbatniki i biszkopty. Czym moge zastapic wapno skoro nie moze jesc produktow nabiałowych?

Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o produkty, których nie można podawać dziecku to są:
1. mleko ( w tym także standardowe modyfikowane) i wszystkie przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanki, serki, masło).
2. naleśniki, gofry, biszkopty, herbatniki, budynie oraz wszystkie słodycze, które mają w swoim składzie mleko.
3. Bułeczki maślane, rogaliki, chleb tostowy,
4. Mleko owcze i kozie.
Dodatkowo powinna Pani sprawdzać etykiety wszystkich podawanych dziecku produktów, żeby nie przeoczyć mleka ukrytego w jakimś produkcie.
Ponieważ Pani dziecko ma już 7 miesięcy może zacząć Pani wprowadzać kolejne produkty do jego diety - dziecko powinno jest już kaszki bezglutenowe, gotowane i przetarte owoce i warzywa, jajka i niewielkie ilości mięs (ponieważ Pani dziecko ma alergie na białko mleka proponuje rezygnacje z wołowiny i cielęciny). Źródłem wapnia mogą być ryby (szprotki i sardynki - najlepiej zmiksowane w całości ze szkieletem na gładka pastę), jajka - zwłaszcza żółtko przepiórcze, bezglutenowe kaszki wzbogacone w wapń, owoce - maliny, warzywa - brokuł, szpinak, buraczki. A poza tym stosowanie specjalnych preparatów mlecznych zastępczych, które także dostarczają wapń. Najlepiej dietę takiego dziecka konsultować bezpośrednio z dietetykiem i lekarzem. Co 6-12 miesięcy lekarz powinien przeprowadzić próbę prowokacyjną, tak żeby sprawdzić czy objawy ustąpiły.
Produkty nowe powinna Pani wprowadzać samodzielnie, żeby w razie pojawienia się odczynu alergicznego łatwo było zidentyfikować przyczynę objawów.

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl , gdzie może Pani zapoznać się z programami dietetycznymi i ciekawymi artykułami.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann