Żywienie 8,5-miesięcznego dziecka

Witam, mój synek ma 8,5 m-ca. Ząbkuje, ale nie pojawił się jeszcze żaden ząbek, choc widoczny jest delikatny zarys-mam nadzieję niedlugo to nastąpi. Mam pytanie: w tym wieku dzieci jedzą zupki z kawałkami warzyw, synek papki je bardzo chętnie, ale krztusi się i wypluwa te z grudkami, nawet niewielkimi. Czy powinniśmy na razie pozostac na daniach miksowanych, czy proponowac mu tamte - jesli tak, to jak często, by go nie zrazic, w jaki sposób zachęcic.Co z warzywami podanymi do raczki, chrupkami?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prosze zapoznać się z artykułem : Konsystencję posiłków dostosowuj do wieku i umiejętności dziecka

Na początku rozszerzania diety dziecka przez pierwsze 3-4 dni zupka jarzynowa powinna być niewiele gęstsza od mleka, najlepiej, aby delikatnie spływała z łyżeczki. Między 5. a 7. miesiącem życia dziecka posiłki z owoców, warzyw czy mięsa powinny być miksowane aż do osiągnięcia gładkiej, kremowej konsystencji potrawy, na początku rzadszej, potem gęstszej. Około 8. miesiąca życia nie musisz już dokładnie przecierać zupki dziecka – mogą się w niej znajdować niewielkie, ale wyczuwalne grudki. Z kolei około 9. miesiąca życia konsystencja podawanych dziecku potraw powinna zachęcać do gryzienia i żucia. Nie przejmuj się, jeśli Twój maluch nie ma jeszcze ząbków – jego dziąsła są na tyle twarde, że bez trudu poradzą sobie z pogryzieniem miękkich grudek jedzenia. Zmiana konsystencji posiłków jest bardzo ważna w rozwoju aparatu mowy dziecka, dlatego dbaj, by w ciągu pierwszych miesięcy wprowadzania nowych dań do diety konsystencja posiłków zmieniała się od prawie płynnych do wymagających pogryzienia.