Żywienie dzień przed RTG kręgosłupa lędźwiowego

Dzien dobry mam 21 lat i nazywam się Joanna. Jestem wysoka osoba mam 182 cm i ostatnio trochę przytyłam.Nie wiem czy ma to związek ale od momentu kiedy przybrałam na wadze zaczely się moje kłopoty z kręgosłupem. Często bola mnie plecy szczególnie w dolnym odcinku, nie mogę długo siedzieć a ze staniem tez jest problem. Mój lekarz rodzinny skierowal mnie do ortopedy a ten z kolei dal mi skierowanie na przeswietlenie kregoslupa. Żaden z lekarzy nie powiedział mi jednak jak mam się przygotować do tego badania Co można jeść w przed dzień rtg kręgosłupa lędźwiowego? Jakich dokładnie produktów nie powinnam jesc?.

Natomiast dzieci i osoby z niedowagą powinny omówić przygotowanie do badania z lekarzem kierującym.

Pozdrawiam serdecznie.

Magdalena Mroczek

Witam,

Jeśli chodzi o rtg kręgosłupa lędźwiowego, to badanie to wymaga przygotowania rozpoczynając już od dnia poprzedzającego badanie. Aby uwidocznić dobrze struktury kostne, należy w dniu poprzedzającym badanie powstrzymać się od jedzenia pokarmów, które powodują wzdęcia. Należą do nich na przykład napoje gazowane czy produkty mleczne. Dodatkowo przez cały dzień poprzedzający badanie należy pozostać na diecie lekkostrawnej.
W aptece można kupić preparaty przeczyszczające dostępne bez recepty. Należy przyjmować je w przeddzień badania według ulotki dołączonej do opakowania. Do preparatów takich należą np. Xenna czy Forlax. Poza tym przez cały dzień poprzedzający badanie należy przyjmować Espumisan, również dostępny w aptece bez recepty. Na dzień przed badaniem można i należy pić niegazowaną wodę mineralną, około 3 litrów. Nie wolno palić papierosów ani żuć gumy do żucia w dniu badania.W dniu badania należy pozostawać na czczo, aż do czasu wykonania badania (przynajmniej 5-6 godzin od ostatniego posiłku).

Właściwe przygotowanie do badania odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli pacjent jest nieprzygotowany istnieje ryzyko, że badanie trzeba będzie powtórzyć. Na badanie należy przynieść aktualne skierowanie na badanie.

Wskazaniem do wykonania rtg kręgosłupa w odcinku lędźwiowym najczęściej są dolegliwości bólowe. Badanie trwa kilka minut. Należy ustawić się w pozycji wskazanej przez osobę wykonującą badanie. Wynik otrzymuje się na kliszy, lub czasami, na płycie CD. Czasami może być niezbędne wykonanie dokładniejszych badań, takich jak CT czy MRT.