Żywienie po laparoskopii pęcherzyka żółciowego

Dzień dobry mam 60lat i ważę 48kg. Jestem 10 dzień po laparoskopii pęcherzyka żółciowego, miałam liczne zrosty w jamie brzusznej. Jem płatki ryżowe z marchewką i selerem startym na tarce (ugotowane), piję słabą herbatę. Nie bardzo wiem jakie potrawy mogę włączyć do diety. Czy mogę pić kompot ugotowany ze świeżych truskawek i jeść ugotowane truskawki? Z jakim owoców mogę pić herbatę? Czy mogę włączyć jakieś jogurty jeśli przed zabiegiem nie tolerowałam mleka, jeśli tak to jakie?

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy przez 5-7 tygodni bardzo uważać na to, co się je.

Przede wszystkim należy:

- jeść często małe porcje jedzenia
- pić wodę mineralną, ok 2 litrów dziennie
- unikać tłustych i smażonych potraw, tłustych sosów, ostrych przypraw, jaj na twardo i sadzonych, słodyczy, alkoholu, napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty, cebuli, fasoli, grochu, świeżego chleba, śliwek, porzeczek, agrestu, awokado, jabłek i gruszek ze skórką
- stopniowo wprowadzać kolejne produkty do diety
- można jeść kleiki, np. puree z marchewki, ziemniaków i innych warzyw. Poza tym kaszki, mielone mięso drobiowe (gotowane na parze), zupy warzywne, chudy ser twarogowy, jogurty naturalne do (1,5% tłuszczu).

Herbaty owocowe w torebkach nie zawierają owoców a jedynie aromaty. Zamiast herbaty zalecane są raczej napary ziołowe.

Truskawki nie są zabronione, natomiast od Pani samopoczucia zależy to, czy już chce Pani je włączyć do diety.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl