Żywienie po wyłączeniu węglowodanów z diety przed operacją bariatryczną

Dzień dobry za tydzień poddaje się operacji bariatrycznej. W dniu wczorajszym otrzymałem informacje ze musze wyłączyć węglowodany z diety aby obkurczyć wątrobę. Proszę o informację jakie produkty mogę jeść lub jak jest to możliwe proszę o przykładowy jadłospis na tydzień. Pozdrawiam serdecznie Piotr

Witam,
węglowodany (potocznie nazywane cukrami) występują jak sama nazwa wskazuje w cukrze i słodyczach, ale również miodzie (fruktoza), owocach, pieczywie, makaronach, ryżu, płatkach i kaszach czyli szeroko rozumianych produktach zbozowych oraz warzywach skrobiowych, np. ziemniakach i warzywach strączkowych. Nie dobrze, że dietetyk przygotowujący Pana do zabiegu nie wytłumaczył co konkretnie może Pan jeść. Proponuję zatem przez ten tydzień głównie jeść gotowane i surowe warzywa, chude mięso i ryby, chudy nabiał. Np. na śniadanie może Pan zjeść twarożek z rzodkiewką i pół jabłka utartego na tarce z 1 łyżką płatków owsianych, na II śniadanie sok wielowarzywny, na obiad ryba pieczona w folii z gotowanymi lub pieczonymi warzywami, na podwieczorek jogurt z łyżką ziaren słoneczika a na kolację zupa krem z kalafiora.
Sugeruję szczegółowo wypytać lekarza bądź dietetyka co powinien Pan jeść po operacji. Często pacjenci niestety nie są odpowiednio informowani.
Pozdrawiam i życzę wszystkigo dobrego
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny
Poradnia Zdrowego Żywienia DIETA NA CO DZIEŃ z Gdyni