Żywienie przy zapaleniu śluzówki żołądka

Jestem 8 miesiecy po operacji laparoskopi dwunastnicy, 3 miesiace temu bylem na gastrokospii i mi wykryli ze mam zapaleie sluzowki zoladka, dalej zazywam opremazol, stad moje pytanie czy mam dalej utrzyzmwac dieta bo caly czas jestem na niej, czy moge palic papirosy bo palilem wczesniej, czy takie porawy jak bigos moge jesc? Dziekuje z odpowiedz

Witam,
Zaleca się, aby dieta osoby cierpiącej z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka była lekkostrawna, pozbawiona produktów pobudzających zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Unikać należy zatem dań tłustych, smażonych czy choćby pieczonych i duszonych z dodatkiem tłuszczu (bigos nie jest wskazany). Niewskazane są tutaj też warzywa i owoce spożywane na surowo, chyba, że są one miękkie i bardzo dojrzałe. W przeciwnym razie dostarczają dużych ilości błonnika, który podrażnia ściany żołądka. Podobnie działa pieczywo pełnoziarniste. Wyeliminować należy ostre przyprawy oraz wszelkie używki jak kawa, mocna herbata, alkohol. Objawy nasilać mogą się po spożyciu czekolady oraz wyrobów, w skład których wchodzi kakao.
Wskazane jest zaprzestanie palenia.