Dieta w pierwszym trymestrze ciąży

Witam, jestem w 1 m-cu ciąży mam pytanie odnośnie diety w ciąży Jestem osobą na diecie bezglutenowej i bezmlecznej z powodów zdrowotnych i moje pytanie odnosi się diety w ciąży do chwili obecnej piłam napoje sojowe, jadłam margaryny typu flora benecol przeczytałam na etykiecie, iż margaryny nie są wskazane dla kobiet w ciąży, czy to prawda, nie można smarować margarynami dostępnymi na rynku czy są jakieś bezpieczne? oraz mam pytanie czy mogę nadal jeść produkty sojowe, czy są bezpieczne w ciąży?

Dzień dobry,

Odzywanie w czasie ciąży jest bardzo ważne dla rozwoju płodu, przebiegu ciąży a nawet rozzwoju dziecka.
Margaryny ze sterolami roślinnymi nie są wskazane dla kobiet w ciąży bowiem, zmniejszają wchłaniane cholesterolu, witamin A, D, E, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Zamiast tego typu margaryn można wrócić do masła (chyba ze występuje silna nietolerancja laktozy, nawet w śladowych ilościach może powodować dolegliwości). zamiast margaryn i masła można stosować nasączanie pieczywa oliwą z oliwek i olejem lnianym.
Dotychczas nie udokumentowano negatywnego wpływu soi na rozwój płodu. Proszę pamiętać ze zalecanym źródłem białka dla kobiet w ciąży są: jajka, ryby, mięso (królik, indyk, kaczka, polędwica wołowa).

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek