Żywotność plemników w badaniu nasienia

Mam pytanie odnośnie wyników praw. badania nasienia - w normie jest żywotność plemników: >= 58% żywych plemników; ruchliwość plemników: >= 32% plemników o ruchu postępowym Czy to oznacza 32% ich łącznej liczby, czy 32% spośród 58% żywych, czyli jakby 0,58 x 0,32 czyli 19% łącznej liczby plemników ? Czy mój wynik 30% ruchomych i wśród nich 40% szybkich przy 40 mln/ml to dobry wynik, czy nie ? dziękuję

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Ruch postępowy ocenia się względem całkowitej liczby plemników, wynik 30% znajduje się nieznacznie poniżej normy, ale nie upoważnia to jeszcze do rozpoznania niepłodności, wobec prawidłowej całkowitej liczby plemników wynik można uznać za prawidłowy.

Witam, interpretacja wyników takiego badania należy do Pracowni, która przeprowadzała badanie. Poważna pracownia określa wnioski płynące z badania. Interpretacja należy również do kierującego na badanie lekarza, a nie do przypadkowego "internetowego doradcy". Pozdrawiam RH