Quad dla dzieci

Quady to bardzo popularne pojazdy czterokołowe, które pozwalają na jazdę po trudnym terenie. Ich status prawny nie jest do końca uregulowany i wiele osób decyduje się na kupno bez znajomości podstawowych zasad ich użytkowania. Można już właściwie mówić o modzie na quady, które coraz częściej daje się dzieciom w ramach prezentu komunijnego. Czy quad dla dzieci to dobry pomysł? Osoba, która planuje zakup tego pojazdu dla swojej pociechy powinna poważnie przemyśleć swoją decyzję.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Zalety i wady quadów dla dzieci

Prezenty komunijne z roku na rok mają coraz większą wartość. Jak wiadomo, po komunii dzieci przechwalają się między sobą i opowiadają, co dostały. Jedną z głównych pobudek, jakimi kierują się osoby kupujące quady dla dzieci jest świadomość, że z pewnością któreś z przyjaciół dziecka dostanie taki prezent, a wtedy może się ono poczuć gorsze, jeśli również nie dostanie takiego pojazdu. Niektórzy dorośli mają także nadzieję, że quad dla dziecka stanie się początkiem pasji motoryzacyjnej. Nie ma także wątpliwości, że wspólne przejażdżki na quadzie dostarczą mnóstwo frajdy, zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Osoba, która decyduje się na kupno quada, którego użytkownikiem ma się stać dziecko, powinna zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie z tego wynikają. W ciągu kilku ostatnich lat zanotowano wiele wypadków z udziałem dzieci prowadzących quady. Trzeba pamiętać, że ośmiolatek nie potrafi prowadzić i może mieć poważne problemy z opanowaniem pojazdu. Nawet jeśli rodzice zabronią mu przekraczać daną prędkość, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i tak to zrobi. Dzieci w rzeczywistości mają bardzo mało wyobraźni, jeśli chodzi o konsekwencje szybkiej jazdy po trudnym terenie. Nie domyślają się, że na wertepach pojazd może wypaść z trasy, uderzyć w drzewo lub się przewrócić, powodując urazy ciała. Można się domyślić, jakie będą konsekwencje takiego wypadku, jeśli weźmiemy pod uwagę szybkość pojazdu i jego wagę, a następnie porównamy ją z wagą dziecka.

Bezpieczne pojazdy dla dzieci

Rodzice, których dziecko ma quada powinni zachować wszelkie środki ostrożności podczas użytkowania tego pojazdu przez pociechę. Przede wszystkim należy kupić dziecku akcesoria niezbędne do jazdy. Składają się na nie specjalne ochraniacze na łokcie i kolana, kask, odpowiednie buty i gogle. Oprócz tego nigdy nie należy puszczać dziecko na samotne przejażdżki. Jazda quadem wymaga stałego nadzoru rodzica. W razie wypadku dziecka (który sam w sobie jest dla rodziców największą karą) rodzic poniesie odpowiedzialność karną. Ważne również, aby nauczyć dziecko, że quad nie jest zabawką i może być bardzo niebezpieczny. Trzeba wpoić dziecku możliwe konsekwencje jazdy na quadzie i zakazać jego użytkowania bez wiedzy osoby dorosłej. Nie należy również zapominać, że jazda na quadzie nie wszędzie jest dozwolona. Przed przejażdżką warto sprawdzić, czy nie grozi nam mandat za jazdę w danym miejscu.

Quad to niezbyt dobry pomysł na prezent komunijny. Zanim zdecydujemy się na jego kupno, musimy najpierw skonsultować się z rodzicami dziecka. Pozwalając dziecku na jazdę tym sprzętem, bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, a samo dziecko wystawiamy na duże niebezpieczeństwo.

Anna Świeboda, ponad rok temu

Quady

Komentarze (1)
~Beata
~Beata ponad rok temu

My z mężem też myśleliśmy o quadzie dla syna (13 lat), ale w końcu zrezygnowaliśmy. Mąż ma taki pojazd i czasami pozwala synowi poprowadzić w lesie. Generalnie jednak nie wyobrażamy sobie, jak można puścić dziecko samopas na takiej maszynie - przecież to ma dużą moc. Przemyślcie to rodzice. Podobno jeszcze zmieniły się przepisy - tu przynajmniej o tym przeczytaliśmy
Pozdrawiam, Beata Ś.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Quady
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Quady
Quady

Quad

Quad

Quady są wykorzystywane między innymi do wycieczek krajoznawczych. Jazda na quadach odbywa się na wyznaczonych terenach.

Quady

Technika jazdy quadem

za kierownicę. Jednak osoby, które spodziewają się, że jazda na quadzie jest podobna do jazdy na pojeździe dwukołowym mogą być trochę rozczarowane, a (...) , czyli kontrolę nad pojazdem. Ciało kierowcy powinno utrzymywać się w centrum...

Sporty terenowe

Quady

nawet dzieci. Jest to szczególnie ważne, ponieważ bardzo niewielka ilość naszych pociech zna przepisy drogowe. Co to są quady? Quad to motocykl (...) warto jednak zdać sobie sprawę, że quad nie...

Pokój dziecięcy

Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dla niemowlaka

Meble dla dzieci powinny być także trwałe, aby znosić ogromną ilość dziecięcej energii zużywanej między innymi na wyposażeniu pokoju

Pokój dziecięcy

Zabawki drewniane

Zabawki drewniane

Drewniane zabawki dla dzieci robią coraz większą karierę. Zazwyczaj są to proste konstrukcje, które dają możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.

Niezbędnik pacjenta

Hospicja dla dzieci (WIDEO)

Hospicja dla dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Hospicja dla dzieci pełnią inną role, niż te dla osób dorosłych. Pomagają one w opiece nad ciężko chorymi, małymi pacjentami. Dziecko objęte

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Zatrucia bluszczem trującym

Owocostan bluszczu trującego

Owocostan bluszczu trującego

Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza owoce, są trujące dla człowieka, szczególnie dla dzieci.

Pielęgnacja niemowlęcia

Smoczek dla dzieci

Smoczek dla dzieci

Wiele mam zastanawia się czy dać dziecku smoczek?

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.