Rak jamy ustnej - objawy, przyczyny, leczenie

Rak jamy ustnej jest podstępną formą nowotworu. Pacjenci zgłaszający się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby mają 50% szans na wyleczenie. Oznacza to, że prawie połowa z nich umiera po 5 latach od postawienia diagnozy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej są: palenie tytoniu, cygar lub fajki, żucie tytoniu, picie alkoholu. Bezpośrednim winowajcą jest wirus HPV, który jest przenoszony między kobietą i mężczyzną podczas stosunku.

Rak jamy ustnej - objawy i przyczyny

Najczęstsze objawy raka jamy ustnej to:

Zobacz film: "Jak powstaje próchnica?"

Rak jamy ustnej

Wrażliwe na dotyk zmiany w jamie i w pobliżu ust mogą świadczyć o nowotworze. Inne objawy choroby to m.in. drętwienie języka i podniebienia.

 • Bolesne zmiany w pobliżu warg, dziąseł lub w wewnętrznej części jamy ustnej. Zmiany chorobowe często krwawią i trudno się goją.
 • Pojawienie się guzka po wewnętrznej stronie policzka łatwo wyczuwalnego językiem.
 • Utrata czucia lub drętwienie języka, policzków albo podniebienia.
 • Pojawianie się białych lub czerwonych plamek na dziąsłach i języku.
 • Problemy z przeżuwaniem pokarmów i ich połykaniem.
 • Ból wewnętrznej części jamy ustnej, a także uczucie, że coś „stoi” w gardle.
 • Opuchlizna szczęk lub żuchwy, która jest przyczyną niedopasowania protezy.
 • Zmiana barwy i natężenia głosu.

Przyczyny raka jamy ustnej:

 • Palenie

Główną przyczyną (ponad 80%) raka jamy ustnej jest palenie lub żucie tytoniu. Nikotyna i substancje smoliste wdychane do organizmu osłabiają jego ogólny stan, utrudniają likwidowanie zakażeń, a także spowalniają proces zdrowienia. Paląca młodzież na własne życzenie naraża się na problemy rozwojowe i zahamowanie wzrostu. Papierosy upośledzają zmysł węchu i smaku, wpływają też na ogólną estetykę. Palacze mają nieprzyjemny oddech i przebarwione szkliwo zębów. Osoby, które rzuciły palenie papierosów, fajki, cygar i przestały rzuć tytoń zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

 • Alkohol

Nałogowe spożywanie napojów wysokoprocentowych zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i gardła. Szczególnie silny wpływ alkohol ma na pojawienie się raka górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 • Wirus HPV

HPV to wirus ludzkiego brodawczaka. Rak jamy ustnej (zwłaszcza ustnej części gardła, języka i części migdałków) wywołany jest bezpośrednim działaniem wirusa HPV16. Wirus HPV rozprzestrzenia się między partnerami w czasie kontaktu seksualnego.

Rak jamy ustnej - leczenie

Rak jamy ustnej leczony jest operacyjnie. Po zabiegu chirurgicznym pacjent zostaje poddany radio- i chemioterapii. Osoba chora powinna zgłosić się również do dentysty. Leczenie nowotworu może wywołać zmiany w obrębie jamy ustnej (osłabić szkliwo i wywołać próchnicę). Żeby ograniczyć uszkodzenie szkliwa, należy zrezygnować z jedzenia i napojów zawierających cukier oraz ograniczyć ilość przekąsek między posiłkami. Produkty, które nie zaszkodzą to: ser, surowe warzywa, jogurty naturalne i owoce.

Radioterapia nie jest niestety pozbawiona skutków ubocznych. W trakcie radioterapii może dojść do:

 • podrażnienia śluzówki i suchości jamy ustnej,
 • trudności w przełykaniu,
 • zaburzeń smaku.

Radioterapia zwiększa też ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o zęby, dziąsła i gardło.

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia nowotworu:

 • Po każdym posiłku myj zęby, używaj do tego szczoteczki z miękkim włosem.
 • Codziennie nitkuj zęby.
 • Nie jedz potraw twardych i dobrze doprawionych.
 • Zrezygnuj z surowych warzyw, suchych krakersów i orzechów.
 • Nie pal papierosów, fajki, cygar.
 • Nie żuj tytoniu.
 • Nie pij alkoholu.
 • Używaj gumy do żucia bez cukru (pomoże ci ona utrzymać odpowiednie nawilżenie jamy ustnej).

Rak jamy ustnej bywa często niezauważony przez chorego, tym bardziej gdy jego rozwój przebiega bezbólowo. Kiedy pojawia się ból, choroba jest już zazwyczaj w zaawansowanym stadium. Rokowania są lepsze wtedy, gdy nowotwór jamy ustnej zostanie wykryty we wczesnym etapie rozwojowym. Wówczas około 80-90% pacjentów ma szansę na wyleczenie. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy rak wejdzie w zaawansowane stadium. Według statystyk przeżywa około 50% osób. Pozostali umierają po 5 latach od postawienia diagnozy.

Komentarze (4)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby jamy ustnej
Choroby jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej

Wrażliwe na dotyk zmiany w jamie i w pobliżu ust mogą świadczyć o nowotworze. Inne objawy choroby to m.in. drętwienie języka i podniebienia.

Choroby jamy ustnej

Ubytki niepróchnicze

Ubytki niepróchnicze

Próchnica to nie jedyne niebezpieczeństwo dla uzębienia. Ubytki mogą powstać także m.in. wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

, które zwalczają bakterie odpowiedzialne za schorzenia jamy ustnej i nieświeży oddech, dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż płynów. Najlepszym wyborem (...) się Jeśli mimo modyfikacji diety i starannej higieny jamy...

Choroby jamy ustnej

Chore dziąsła

Chore dziąsła

Krwawiące dziąsła szczególnie dają o sobie znać podczas żucia pokarmów i mycia zębów. Jeśli masz taki problem, skonsultuj się z dentystą.

Choroby jamy ustnej

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Większość wad zgryzu można korygować poprzez zastosowanie leczenia ortodontycznego. Rezultaty najczęściej są zadowalające.

Choroby jamy ustnej

Problemy jamy ustnej

Problemy jamy ustnej

Choroby uzębienia nierzadko sprawiają ogromny ból. Niestety bolesność oznacza, że schorzenie jest w zaawansowanym stadium.

Choroby jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby w przyszłości.

Choroby jamy ustnej

Problemy z dziąsłami

Problemy z dziąsłami

Dziąsła mogą być w złym stanie z wielu powodów. Jednym z nich jest gromadząca się płytka nazębna.

Choroby jamy ustnej

Ubytki

Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz stosowanie płynów i nici to za mało, by uniknąć próchnicy.

Choroby jamy ustnej

Kanałowe leczenie

Kanałowe leczenie

Polega na usunięciu obumarłej miazgi z kanałów zęba i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Leczenie przebiega pod znieczuleniem.