Trwa ładowanie...

Rak nie daje za wygraną

Lek. Mateusz Nawrocki
04.11.2016 21:53
Rak nie daje za wygraną
Rak nie daje za wygraną

Najnowszy artykuł magazynu „The Lancet”, ujawnia aktualny stan zachorowań na raka piersi i szyjki macicy na świecie. Pomimo dość dobrego leczenia i prewencji, większość zgonów ma miejsce w nisko i średnio rozwiniętych krajach.

Każdego roku z powodu tych dwóch nowotworów rocznie umiera blisko 800 tysięcy kobiet, ale ich szanse na przeżycie nieraz zależą od tego, w którym miejscu na świecie żyją. Nie jest to tylko wina słabej dostępności na przykład mammografii czy też radioterapii.

Jak podaje „The Lancet”, wprowadzenie nawet nisko kosztowych badań takich jak badania przesiewowe w kierunku zakażenia HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), czy też profilaktyczne szczepienia nie wymagają wysoko wyspecjalizowanej kadry medycznej.

Rak piersi i rak szyjki macicy stanowią poważny problem diagnostyczny w niektórych miejscach świata
Rak piersi i rak szyjki macicy stanowią poważny problem diagnostyczny w niektórych miejscach świata (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Wszystkie te kwestie były tematem rozmów podczas Światowego Kongresu na temat Raka w 2016 roku w Paryżu - jednoznacznie określono, że potrzeba więcej uwagi poświęcić temu tematowi.

Jak może wyglądać przyszłość? Perspektywy nie są obiecujące - według przewidywań, do 2030 roku, liczba zachorowań na raka piersi może się podwoić obejmując nawet 3,2 miliona osób.

Podobnie sprawa wygląda w kwestii raka szyjki macicy - szacowany jest wzrost zachorowań o 25 proc. (nawet 700 tysięcy chorych w roku 2030). „Panuje powszechne przekonanie, że rak piersi i rak szyjki macicy są zbyt trudne do diagnozowania i zbyt kosztowne do leczenia, szczególnie w krajach niskorozwiniętych” - zauważa główny badacz, Profesor Ophira Ginsburg.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi
6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi [6 zdjęć]

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży.

zobacz galerię

Czy kraj zamieszkania ma faktyczne znaczenie? Aby określić różnice w badaniach przesiewowych, zapobieganiu i leczeniu porównano 5-letnie przeżycia u chorych na raka piersi. Zakres różnic jest zaskakująco szeroki.

Przykładowo w Republice Południowej Afryki, Mongolii i Indiach 5 letnie przeżycia oscylują w graniach 50 proc. Aż 80 proc. 5-letnich przeżyć ma miejsce w 34 krajach w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Niemczech.

Różne są również wskaźniki zachorowań - dla porównania, w rozwiniętych krajach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, rak szyjki macicy dotyka 7,9 kobiet na każde 100 000. W Afryce subsaharyjskiej i części Ameryki Południowej wartości te  przekraczają 40 zachorowań na każde 100 000.

Nawet w obrębie jednego kontynentu dane te znacznie się różnią – w Szwecji 5-letnie przeżycie wynosi 86 procent, a kilkaset kilometrów dalej, na Litwie, zaledwie 55 procent.

Jakie jest rozwiązanie? Naukowcy szacują, że gdyby dodać do obecnego programu szczepień, szczepionkę przeciwko HPV, byłoby możliwe uratowanie ponad 420 tysięcy istnień ludzkich.

Profesor Richard Sullivan z King’s College w Londynie, jasno przedstawia sytuację: „Społeczność międzynarodowa nie może ignorować problemu. Setki tysięcy kobiet, umierają niepotrzebnie każdego roku, jest koniecznym, aby dostęp do opieki zwiększał się i był możliwy w najbiedniejszych krajach".

"Prognozy na rok 2030 mogą się zmienić, jeśli społeczeństwo, politycy, pracownicy służby zdrowia i wreszcie pacjenci zaczną pracować nad rozwiązaniem tego problemu już teraz” - komentuje Sullivan.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze