Trwa ładowanie...

Rak płuc rozwija się w ukryciu

Rak płuc diagnozuje się u 21 tys. Polaków rocznie
Rak płuc diagnozuje się u 21 tys. Polaków rocznie (123rf)

Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, każdego roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Przyczyny choroby są różne, najczęściej rak płuc dotyczy nałogowych (a także biernych) palaczy, ale coraz częściej chorują także młode, niepalące osoby. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

spis treści

1. Przyczyny raka płuc

Nowotwór płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet i mężczyzn. Niestety często rozwija się w ukryciu dając mylące objawy. Czego nie wolno bagatelizować?

Pierwszym objawem jest zaawansowany kaszel. Jest to także objaw przeziębienia, zapalenia płuc lub oskrzeli, alergii lub innych chorób układu oddechowego, dlatego niewielu kojarzy od razu kaszel z nowotworem.

Zobacz film: "Czy jesteś narażony na raka płuc?"

Jeśli jednak trwa długo i się nasila, to sygnał, że nie jest to tylko infekcja. Rozwijający się w drogach oddechowych nowotwór podrażnia gardło, co powoduje kaszel. Ponadto komórki rakowe mogą wpływać na śluz, a ten dodatkowo nasiła dolegliwość.

25-50 proc. chorych doświadcza bólu mięśni, płuc, ramion lub bólu w klatce piersiowej. Czasami ucisk jest na tyle silny, że chory ma problem z oddychaniem czy śmiechem. Ten ból wynika zwykle z tego, że nowotwór nacieka na żebra, klatkę piersiową lub kręgosłup.

Nowotwór, który rozwija się w szczytach płuc (guz Pancoasta) dodatkowo daje inne, specyficzne objawy, które mogą przypominać wylew krwi do mózgu, są to np. zwężenie źrenicy, zanik potliwości na twarzy, opadanie powieki.

U chorego często pojawia się zmęczenie, duszności i zadyszki. Jeżeli wejście po schodach lub podbiegnięcie do autobusu powoduje, że nie możemy złapać oddechu - to powinien być sygnał ostrzegawczy. Jeśli szybko się męczysz nie tłumacz sobie tego od razu brakiem kondycji, warto wykonać badania w kierunku nowotworowych chorób układu oddechowego.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

Duszności występują u 30-50 proc. chorych na raka płuc. Dzieje się tak, jeśli guz blokuje tchawicę lub w klatce piersiowej nagromadził się płyn, który naciska na płuca, przez co blokuje dopływ powietrza.

Zgodnie z ustaleniami American Cancer Society, nowotwór płuc często objawia się brakiem apetytu oraz szybką utratą masy ciała. Pacjenci chudną zwykle ok. 6 kg w ciągu miesiąca, dwóch. Jednak pomimo schudnięcia, u wielu pacjentów jest widoczny obrzęk wokół twarzy i szyi, co może wynikać z nacisku guza na naczynia krwionośne zlokalizowane wokół płuc.

Dodatkowo przy chorobie płuc pojawia się wiele niespecyficznych objawów choroby. Pacjenci skarżą się na ból i zawroty głowy, problemy z drętwieniem rąk i utrzymaniem równowagi. Jest to niestety oznaka tego, że nowotwór dostał się do rdzenia kręgowego lub mózgu.

Jeżeli rak zaatakuje także wątrobę, wówczas pojawia się żółty odcień oczu i skóry. Przerzuty mogą także uderzyć w węzły chłonne. W zaawansowanym stadium pojawia się odkrztuszanie krwi.

Bardzo często nowotwór ukrywa się pod innymi chorobami układu oddechowego. Jeżeli doświadczamy częstych infekcji, zapalenia płuc lub oskrzeli, to znak, że warto wykonać podstawowe badania, ponieważ bywa, że guz lokuje się blisko dróg oddechowych powodując ich niedrożność. Pojawia się świszczący oddech i niemożność złapania głębokiego oddechu.

Szybka diagnoza jest niezwykle ważna - zwiększa szanse na całkowite wyleczenie w przypadku ewentualnej diagnozy nowotworu.

Rak płuc stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w onkologii. Rocznie z jego powodu umiera w Polsce 21 tys. osób. Wynika to w dużej mierze z faktu, że rak płuc długo może nie dawać żadnych objawów, a diagnozuje się go dopiero wtedy, kiedy dojdzie do przerzutów do innych organów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze