Trwa ładowanie...

Rak płuc zabija najwięcej Polaków (WIDEO)

Zobacz film: "Rak płuc - zabójca numer 1"

Rak płuc bywa określany mianem cichego zabójcy. To dlatego, że w początkowej fazie rozwoju, nie daje objawów. Kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej pojawiają się dopiero, gdy choroba już się rozwinie.

Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów, ale warto wiedzieć, że to niejedyny czynnik, który może spowodować chorobę.

Lekarze wciąż podkreślają, że palenie bierne jest równie niebezpieczne. Wśród przyczyn tego nowotworu wymienia się również ekspozycję na toksyczne substancje, takie jak azbest, arsen, węglowodory.

Niestety, czynniki genetyczne również odgrywają duże znaczenie. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka płuc, istnieje ryzyko, że nowotwór rozwinie się u krewnych.

Rak płuc przez lata uważany był za chorobę mężczyzn. W ostatnich latach statystyki nieco się zmieniły. Zauważono lawinowy wzrost przypadków raka płuc u kobiet.

Skąd taka zmiana?

Eksperci twierdzą, że wynika to z "emancypacji papierosowej", która zaczęła się w latach 60. XX wieku. Dzisiaj widoczne są tego skutki - rak płuc występuje częściej niż rak piersi u kobiet.

Obejrzyj nasze WIDEO i dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie.

To może cię zainteresować:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza