Przejdź na WP

Rak płuc zabija najwięcej Polaków (WIDEO)

Rak płuc bywa określany mianem cichego zabójcy. To dlatego, że w początkowej fazie rozwoju, nie daje objawów. Kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej pojawiają się dopiero, gdy choroba już się rozwinie.

Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów, ale warto wiedzieć, że to niejedyny czynnik, który może spowodować chorobę.

Lekarze wciąż podkreślają, że palenie bierne jest równie niebezpieczne. Wśród przyczyn tego nowotworu wymienia się również ekspozycję na toksyczne substancje, takie jak azbest, arsen, węglowodory.

Niestety, czynniki genetyczne również odgrywają duże znaczenie. Jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka płuc, istnieje ryzyko, że nowotwór rozwinie się u krewnych.

Rak płuc przez lata uważany był za chorobę mężczyzn. W ostatnich latach statystyki nieco się zmieniły. Zauważono lawinowy wzrost przypadków raka płuc u kobiet.

Skąd taka zmiana?

Eksperci twierdzą, że wynika to z "emancypacji papierosowej", która zaczęła się w latach 60. XX wieku. Dzisiaj widoczne są tego skutki - rak płuc występuje częściej niż rak piersi u kobiet.

Obejrzyj nasze WIDEO i dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie.

To może cię zainteresować:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy