Trwa ładowanie...

Rak płuca. Nowotwór, który stale jest diagnozowany za późno

 Ewa Rycerz
03.12.2020 14:29
Guz płuca długo nie daje objawów
Guz płuca długo nie daje objawów (Instagram.com)

Przed laty był domeną panów, ale teraz choruje na niego coraz więcej kobiet. Jest nowotworem, na który narażeni jesteśmy wszyscy i to już od urodzenia. Rak płuc – jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce.

spis treści

1. Zdjęcia raka płuc

Lek. Paweł Ziora regularnie publikuje zdjęcia zmian chorobowych w różnych organach ciała ludzkiego. Tym razem pokazał, jak wygląda guz płuc. Zmiana jest szokująca. Sporych rozmiarów białe guzki, jak można się domyślić, poczyniły w organizmie wiele zniszczeń. Na zdjęciu widać także czarne plamy. To złogi pyłu, będące skutkiem oddychania brudnym powietrzem i palenia tytoniu, które są najistotniejszymi czynnikami rozwoju raka płuca.

Rak płuca rozwija się długo, nie dając objawów
Rak płuca rozwija się długo, nie dając objawów (Instagram)
Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)"

Choroba coraz częściej diagnozowana jest u kobiet, u panów liczba chorych stabilizuje się. - Chorują kobiety urodzone w latach 50 i 60 XX wieku. To był czas boomu demograficznego i z tej grupy urodzeniowej obecnie jest najwięcej kobiet. Wtedy, gdy to pokolenie dorastało, palenie papierosów było postrzegane jako rodzaj emancypacji kobiet. I teraz zbieramy tego żniwo – zaznacza prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii.

Widać to także w statystykach. Jeszcze do połowy lat 70 ubiegłego wieku notowano poniżej 6 zachorowań na 100 tys. kobiet, dzisiaj jest to 40 zachorowań na 100 tys. kobiet. Zmiana jest bardzo drastyczna.

Co więcej, prognozy nie są optymistyczne. Spodziewamy się jeszcze większej liczby tego nowotworu, szczególnie wśród kobiet. Wskaźnik przeżyć 5-letnich, który wskazuje, ilu pacjentów średnio przeżywa 5 lat od diagnozy wynosi w Polsce 14 proc. To pokazuje, że rak płuca jest chorobą zbierającą duże żniwo. Wykrywany jest stale za późno, ponieważ długo nie daje objawów.

Jednym z czynników rozwoju raka płuca jest zanieczyszczone powietrze
Jednym z czynników rozwoju raka płuca jest zanieczyszczone powietrze (Instagram)

2. Płuca – idealne miejsce na nowotwór

Płuca stanowią idealne środowisko do tego, by rozwijał się z nich nowotwór i przez długi czas nie dawał objawów. Dzieje się tak, ponieważ nie mają one unerwienia bólowego i dlatego długo nie odczuwamy obecności rozwijającego się raka.

- Takie unerwienie występuje w błonie opłucnowej otaczającej płuco. Kiedy guz nacieka opłucną, ścianę klatki piersiowej, kręgosłup, zaczynają się dolegliwości bólowe. Wtedy już guz zazwyczaj ma duże rozmiary i często obecne są przerzuty odległe, które w zależności od umiejscowienia, dają kolejne objawy – wyjaśnia dr hab. Robert Kieszko, lubelski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc. - Mówimy wtedy o zaawansowaniu miejscowym lub o obecności choroby uogólnionej uniemożliwiającej leczenie nastawione na wyleczenie pacjenta - dodaje.

3. Objawy raka płuc

Jednak rak płuca może dawać objawy dość wcześnie. Są one dość niecharakterystyczne, dlatego przez wiele osób bagatelizowane. Mowa tutaj przede wszystkim o zmianie charakteru kaszlu. Na raka płuca chorują w ogromnej większości pacjenci przez wiele lat palący papierosy. Na tym tle rozwija się u nich też przewlekła obturacyjna choroba płuc, na którą składa się rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli z charakterystycznym przewlekłym produktywnym porannym kaszlem.

- Przy wewnątrzoskrzelowych zmianach nowotworowych kaszel staje się całodzienny, drażniący, suchy. W opłucnej również obecne są receptory kaszlowe i dlatego jej zajęcie przez proces nowotworowy może powodować suchy kaszel – tłumaczy specjalista.

Czasem rak płuca objawia się krwiopluciem. Jest ono sygnałem, który zwykle skłania pacjenta do wizyty u lekarza. Objawem zaawansowanego raka płuc są natomiast: osłabienie, utrata wagi ciała, brak apetytu.

- Większość pacjentów, u których rozpoznajemy raka płuca ma zaawansowaną postać nowotworu, często już z przerzutami odległymi. Na podstawie obrazu w badaniu histopatologicznym w uproszczeniu dzielimy raka płuca na drobnokomórkowego (ok. 20 procent przypadków) i niedrobnokomórkowego. Raki niedrobnokomórkowe to raki o typie histopatologicznym raka gruczołowego i płaskonabłonkowego. Raki drobnokomórkowe i płaskonabłonkowe to typowe raki związane z paleniem tytoniu, rozwijające się centralnie, często wewnątrzoskrzelowo, dają objawy kaszlu i krwioplucia – tłumaczy dr hab. Kieszko.

W grupie raków gruczołowych występują też raki niezwiązane z paleniem tytoniu. Powstają one na skutek pojedynczych aktywujących mutacji genetycznych.

4. Leczenie raka płuca

Sposobów leczenia raka płuc jest wiele, a sam algorytm - bardzo rozbudowany i corocznie aktualizowany. Sposób leczenia zależy od typu histopatologicznego, stopnia zaawansowania nowotworu, sprawności pacjenta, wydolności oddechowej, obecności u pacjenta przeciwwskazań do danego leczenia i od obecności czynników, które związane są z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzi na dane leczenie.

- Nie stosuje się leczenia chirurgicznego w raku drobnokomórkowym. Leczenie radykalne polega na stosowaniu chemioterapii z radioterapią guza. Raka drobnokomórkowego z przerzutami leczymy chemioterapią. W przypadku obecności przerzutów do mózgu stosuje się radioterapię precyzyjną stereotaktyczną na pojedyncze przerzuty lub radioterapię całego mózgowia w przypadku przerzutów mnogich – tłumaczy prof. Kieszko.

Jeśli pacjent nie ma przerzutów w mózgu, stosuje się radioterapię profilaktyczną zmniejszającą prawdopodobieństwo powstania przerzutów. W UE zarejestrowana jest też immunoterapia wraz z chemioterapią. Niestety ta metoda leczenia nie jest refundowana w Polsce.

Leczenie raka niedrobnokomórkowego jest bardziej skomplikowane. - Tutaj w pierwszym rzędzie rozważamy usunięcie guza i węzłów chłonnych wraz z płatem płuca. Z uwagi na zaawansowanie choroby i stan ogólny, tylko 20 proc. pacjentów z rakiem niedrobnokomórkowym może być tak leczone. U pozostałych rozważamy możliwość radykalnej chemioterapii z radioterapią – tłumaczy

Stosowane jest także leczenie kierunkowane molekularnie oraz immunoterapia, która powoduje, że układ odpornościowy dostrzega i niszczy nowotwór.

Niestety, specjaliści dość często nie mogą zastosować żadnego leczenia. Chorzy stale przychodzą do lekarza za późno. Stan pacjenta niejednokrotnie jest już bardzo poważny, a dodatkowo boryka się ona także z innymi schorzeniami. Pozostaje wtedy leczenie wspomagające, paliatywne, skierowane na objawy choroby takie jak ból, duszność, wyniszczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze