Trwa ładowanie...

Rak trzustki zabija coraz więcej osób. Naukowcy odnotowali 130-procentowy wzrost zachorowań na przestrzeni ostatnich lat

Naukowcy wytypowali główne czynniki ryzyka wpływające na rozwój raka trzustki i jelit
Naukowcy wytypowali główne czynniki ryzyka wpływające na rozwój raka trzustki i jelit (iStock)

Naukowcy ujawnili globalne dane dotyczące skali zachorowań na raka trzustki i jelit. Analiza objęła 27 lat. Statystyki dotyczące wzrostu liczby chorych na nowotwór trzustki są alarmujące – ostrzegają autorzy badania. Ich zdaniem ma to ścisły związek z epidemią otyłości i cukrzycy.

1. Nowotwory układu pokarmowego - wzrasta liczba chorych

Badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet" pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 27 lat liczba odnotowanych przypadków raka trzustki wzrosła o 130 proc. Autorzy badania zwracają uwagę na jeszcze jeden niepokojący fakt. Pacjenci cierpiący na ten typ nowotworu mieli większe szanse na przeżycie w 1990 r. niż w 2019 r. Z przeprowadzanej nich analizy wynika, że na przestrzeni ostatnich lat liczba zgonów wzrosła.

Rak trzustki. Sprawdź, jak zredukować ryzyko
Rak trzustki. Sprawdź, jak zredukować ryzyko [5 zdjęć]

Rak trzustki jest stosunkowo rzadki, ale wyjątkowo trudno się go leczy. Bardzo długo nie daje żadnych

zobacz galerię

W przeciwieństwie do tych alarmujących danych liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrosła w analogicznym okresie o 9,5 proc., ale już liczba osób umierających z powodu tej choroby spadła o 13,5 proc.

Zobacz film: "Trzy wczesne objawy raka trzustki"

Naukowcy uważają, że ma to związek z wprowadzeniem w wielu krajach programów badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby, zwiększając tym samym szansę pacjenta na przeżycie.

2. Rak trzustki - co zwiększa ryzyko rozwoju choroby?

Badanie Global Burden of Disease to pierwsza tego typu analiza, która dostarczyła kompleksowych danych dotyczących wielu chorób układu pokarmowego, uwzględniając m.in. główne czynniki ryzyka.

Naukowcy są przekonani, że wzrost zachorowań na raka trzustki jest ściśle związany ze światową epidemią otyłości i cukrzycy. Nadprogramowe kilogramy i wysoki poziom glukozy we krwi to dwa główne czynnik, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na ten typ nowotworu.

Naukowcy ujawnili główne przyczyny rozwoju raka trzustki
Naukowcy ujawnili główne przyczyny rozwoju raka trzustki (iStock)

"Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów na świecie. 5-letni wskaźnik przeżycia wynosi zaledwie 5 proc. Główne czynniki ryzyka w przypadku tej choroby, takie jak palenie tytoniu, cukrzyca i otyłość są stosunkowo łatwe do opanowania. To daje ogromną szansę, jeśli chodzi o profilaktykę" - podkreśla prof. Reza Malekzadeh, główny autor badania.

Przeczytaj także: Rak trzustki to jedyny nowotwór z jednocyfrowym – 5-letnim wskaźnikiem przeżycia

3. Rak jelita – czynniki ryzyka zależą od płci

Badanie dostarczyło ciekawych danych, jeśli chodzi o czynniki wpływające na rozwój raka jelita. Okazuje się, że różnią się one w zależności od płci.

W przypadku mężczyzn za główne obciążenie zostały uznane takie czynniki, jak spożywanie alkoholu, palenie a dopiero na trzecim miejscu dieta o niskiej zawartości wapnia, mleka i błonnika. W przeciwieństwie do tego u kobiet zagrożenie chorobą wzrasta przede wszystkim w związku z nieprawidłową dietą.

Rak jelita grubego częściej dotyka mężczyzn niż kobiety
Rak jelita grubego częściej dotyka mężczyzn niż kobiety (iStock)

W Anglii i Walii obecnie każdy w wieku powyżej 60 lat jest zapraszany co dwa lata na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego.

W Polsce można wykonać bezpłatną kolonoskopię w następujących przypadkach:

  • Jeżeli masz 50–65 lat i nie miałeś kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

  • Jeżeli masz 40–49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego.

  • Jeżeli masz 25–49 lat i w twojej rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). Musi być to potwierdzone w poradni genetycznej. Osoby z takim obciążeniem powinny powtarzać kolonoskopię co 2–3 lata.

4. Objawy raka trzustki

Rak trzustki jest dużo trudniejszy do wykrycia, zwłaszcza na wczesnych etapach. Około połowa wszystkich nowych przypadków dotyczy osób powyżej 75. roku życia.

Pierwsze objawy raka trzustki:

  • ból pleców lub żołądka - często nasilający się podczas leżenia lub po jedzeniu,
  • nieoczekiwana utrata masy ciała,
  • niestrawność,
  • nudności lub wymioty,
  • zażółcenie skóry i białek oczu,
  • utrata apetytu,
  • zmiany w wypróżnianiu,
  • gorączka i dreszcze.
Naukowcy przekonują, że zdrowa dieta może ograniczyć rozwój nowotworów układu pokarmowego
Naukowcy przekonują, że zdrowa dieta może ograniczyć rozwój nowotworów układu pokarmowego (iStock)

Wiele z powyższych objawów trudno na pierwszy rzut oka powiązać właśnie z tą chorobą.

Chris Macdonald, kierownik badań w Pancreatic Cancer UK zwraca uwagę, że wyniki ostatniej analizy są sygnałem dla całego środowiska medycznego, aby szukać lepszych sposobów na wczesną diagnozę i skuteczniejszych metod leczenia nowotworów układu pokarmowego.

Zobacz także: Rak trzustki. Sprawdź, jak zredukować ryzyko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze