Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Krocze - rana, gojenie i higiena

Avatar placeholder
01.10.2021 14:45
Rana po nacięciu krocza wymaga odpowiedniej higieny
Rana po nacięciu krocza wymaga odpowiedniej higieny (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Rana po nacięciu krocza goi się zazwyczaj szybko i nie powoduje powikłań. Zdarzają się jednak przypadki, w których nacięcie krocza powoduje krwawienie i ból trwający nawet kilka tygodni. Stan taki utrudnia nie tylko szybki powrót do formy po porodzie, ale także, ze względu na dotkliwy ból, uniemożliwia opiekę nad maleństwem. Zagojenie się rany po nacięciu krocza jest w dużej mierze uzależnione od odpowiedniej higieny, dlatego istotne jest przestrzeganie kilku zasad czystości.

spis treści

1. Krocze - gojenie się nacięcia krocza

Podstawową zasadą w gojeniu się naciętego krocza jest utrzymywanie go w czystości. Należy unikać sytuacji, w której mogłoby dojść do rozwoju bakterii beztlenowych, dlatego zaleca się wykonywanie czynności, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza w okolice krocza. Ponadto, aby uniknąć zakażenia, jakie może wywołać nacięcie krocza, zaleca się podawanie środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym, np. na bazie wyciągu z rumianku lub nagietka. Należy być jednak bardzo ostrożnym w przyjmowaniu wszelkich farmaceutyków, szczególnie że jest to okres karmienia piersią.

2. Krocze - higiena rany krocza

Rana, która powstała po nacięciu krocza, wymaga przede wszystkim odpowiedniej higieny. Należy przemywać ją po każdym skorzystaniu z toalety, a w trakcie tej czynności zwracać szczególną uwagę, by nie roznieść bakterii z okolic odbytu. Rana po nacięciu krocza powinna być dokładnie umyta zwykłym szarym mydłem, gdyż nie powoduje ono podrażnień. Zaleca się także, by w miarę możliwości unikać chodzenia w bieliźnie, a w trakcie leżenia używać tylko podpaski.

Zobacz film: "Jak przetrwać połóg?"

Nieprawidłowo gojące się krocze powoduje trudności w oddawaniu moczu i stolca. Czynność ta powoduje nie tylko ból, ale może stać się przyczyną zakażenia. Należy zatem pamiętać, że podczas oddawania moczu lepiej jest kucać niż siadać na sedesie. Dobrze jest, by rana po nacięciu krocza była w trakcie tej czynności osłaniana czystą podpaską. Jeśli chodzi o oddawanie stolca, to najlepiej siadać na sedesie z mocno ściągniętymi pośladkami. Lekarze ginekolodzy polecają stosowanie specjalnej poduszki w kształcie oponki, która ułatwia wypróżnianie.

Nacięcie krocza powoduje ból, który ponadto można łagodzić poprzez stosowanie zimnych okładów. W tym celu wystarczy zawinąć w ręcznik kostki lodu i przyłożyć je w okolice krocza. Ponadto zaleca się robienie łagodzących ból nasiadówek. W ciągu dnia należy, jeśli jest taka możliwość, leżeć z odkrytą raną przez przynajmniej pół godziny, by miała ona dostęp do świeżego powietrza. Nie wolno w żadnym wypadku nakładać syntetycznej bielizny, która sprzyja rozwojowi zakażenia i stanom zapalnym. Rana bez dostępu do powietrza, nieprzemywana, nieoczyszczana może szybko ulec zakażeniu. Najlepiej nosić majtki bawełniane, niezbyt opinające, ale też nie za bardzo luźne – by wkładka czy podpaska nie przesuwała się i dodatkowo nie drażniła rany krocza.

Czasami, mimo właściwej higieny krocza i stosowania się do zaleceń ginekologa, rana po nacięciu krocza sprawia ogromny ból i nie goi się. Czasem okazuje się, że szwy założone po porodzie „puściły” i rana częściowo się zabliźniła, ale nie jest wygojona, a tym samym krocze nie jest właściwie opatrzone. W takich przypadkach lekarze zalecają ponowną operację – rozcięcie zabliźnienia i założenie nowych szwów. Niewłaściwe zrośnięcie się rany po nacięciu krocza skutkuje bowiem utrudnieniem w osiągnięciu satysfakcji seksualnej przez partnerów podczas stosunków płciowych oraz dyskomfortem dla kobiety.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta matki karmiącej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze