Trwa ładowanie...

Rana po szczepieniu przeciw gruźlicy. Sprawdź, dlaczego powstaje

 Ewa Rycerz
19.11.2018 17:08
Szczepionka przeciw gruźlicy jest w Polsce obowiązkowa.
Szczepionka przeciw gruźlicy jest w Polsce obowiązkowa. (123RF)

Szczepionka przeciw gruźlicy budzi wiele kontrowersji. Jedną z nich jest ranka, jaka powstaje w miejscu podania preparatu. Co ciekawe, u jednych dzieci jest ona dość spora, u innych – niewielka. Rodzice zastanawiają się, dlaczego powstaje.

Szczepieniu przeciw gruźlicy, zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych, poddawane są noworodki. W Polsce stosuje się szczepionkę "Bacille Calmette-Guérin" (BCG), która opracowana została na początku XX wieku. Po raz pierwszy podano ją niemowlęciu w 1921 roku. Dzisiaj stosuje się ją u ponad miliona dzieci rocznie.

1. Ropień to naturalna reakcja

Jak zaznaczają wakcynolodzy, szczepionka BCG jest bezpieczna. Nawet u noworodka nie wywoła choroby.

Szczepienie podaje się śródskórnie, wstrzykując igłę w lewe ramię noworodka i aplikując 0,1 ml szczepionki. Znajdują się w niej uniszkodliwione prątki gruźlicy. Chwilę po szczepieniu na ramieniu pojawia się niewielki pęcherzyk. Dość szybko jednak znika.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przeczytaj także:

Dopiero po ok. 3-5 tygodniach od szczepienia w miejscu wstrzyknięcia pojawia się charakterystyczny naciek. Może on wyglądem przypominać grudkę z ropną zawartością, ramię może być zaczerwienione. W miarę upływu czasu, pęcherzyk pęka, wytwarza się delikatne owrzodzenie, które po kilku dniach przysycha i goi się pod strupem. Ten goi się kolejne kilkanaście dni.

Zdarza się, że pod strupem może zebrać się ropa – nie jest to jednak powód do niepokoju, a jedynie znak, że szczepionka została podana prawidłowo. Lekarze podają, że wielkość ropnia to indywidualna reakcja uzależniona jest m.in. od odporności organizmu.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą

zobacz galerię

Co ważne, ranka po szczepionce przeciwko gruźlcy powinna zagoić się sama. Nie należy jej pomagać, stosując kremy czy maście. Najpierw pojawi się różowa blizna. Stopniowo będzie ona blednąć. W efekcie po szczepieniu zostanie ślad wielkości 3-8 mm.

Taki przebieg gojenia się rany po szczepieniu przeciw gruźlicy jest – jak twierdzą wakcynolodzy – normalny i bezpieczny. Zdarza się jednak, że odczyn po BCG jest dużo większy.

2. Czy to już NOP?

Powodem do niepokoju może być sytuacja, w której krosta i owrzodzenie jest większe niż 10 mm, ranka boli, a zmianom towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych. W takim przypadku należy udać się do pediatry, który zbada dziecko. Może się bowiem okazać, że szczepionka została nieprawidłowo wykonana lub zaistniał inny błąd, np. preparat był nieprawidłowo przechowywany. W takiej sytuacji lekarz ma także obowiązek zgłoszenia do sanepidu podejrzenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze