Trwa ładowanie...

Raport WHO ws. samobójstw. Na całym świecie więcej ludzi się zabija, niż ginie na wojnie

Avatar placeholder
10.09.2019 17:03
WHO prezentuje raport dotyczący samobójstw na całym świecie
WHO prezentuje raport dotyczący samobójstw na całym świecie (123RF)

WHO opublikowało nowy, poruszający raport dotyczący samobójstw. Na całym świecie obecnie z powodu targnięcia się na swoje życie umiera więcej osób niż z powodu wojen.

1. Samobójstwa na świecie – raport WHO

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji WHO opublikowała raport dotyczący liczby i przyczyn samobójstw w ostatnich latach.

Statystyki są zatrważające. Na każde dwie minuty przypadają trzy samobójstwa na świecie.

W raporcie WHO można wyczytać, że to więcej ofiar niż z powodu wojen, zabójstw, raka piersi czy malarii.

Zobacz film: "Chciał popełnić samobójstwo. Potrzebował przeszczepu twarzy"

Przybywa samobójców w krajach wysokorozwiniętych. W ostatniej dekadzie w USA ich liczba wzrosła o 6 proc.

WHO apeluje, aby na całym świecie wdrażać programy zapobiegające przedwczesnym zgonom na własne życzenie. Niezbędne są w tym celu kompleksowe działania, polegające na usystematyzowanej i zinstytucjonalizowanej pomocy kierowanej do osób w depresji lub w stanie kryzysu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO podkreśla, że przy odpowiedniej profilaktyce, można zapobiegać samobójstwom i zmniejszyć skalę problemu nie tylko odbierania sobie życia, ale i coraz powszechniejszych problemów psychicznych.

2. Samobójstwa na świecie – statystyki

Wśród osób poniżej 30 r.ż. na całym świecie najczęstszą przyczyną śmierci są obrażenia w wypadkach komunikacyjnych, ale samobójstwa są już na drugim miejscu, wyprzedzając wszystkie choroby.

Zgodnie z danymi WHO dziewczęta i młode kobiety do 19 r.ż. na całym świecie najczęściej umierają z powodu powikłań związanych z ciążą, porodem i połogiem, a w dalszej kolejności – z powodu samobójstw.

Statystycznie w krajach rozwiniętych mężczyźni zabijają się trzy razy częściej niż kobiety. W pozostałych regionach skala samobójstw mężczyzn i kobiet jest porównywalna.

Zobacz też: W tych zawodach jest najwięcej samobójstw. Statystyki mogą zaskakiwać

3. Samobójstwa w Polsce – statystyki policji

W statystykach dotyczących samobójstw nieletnich Polska niechlubnie przoduje, plasując się na drugim miejscu w Europie, w pierwszej dwudziestce na świecie. Wśród przyczyn śmierci młodych Polaków poniżej 19 r.ż. blisko 1/4 to zgony intencjonalne. Samobójstwo to pierwsza najczęstsza przyczyna śmieci osób nieletnich w Polsce.

W Polsce odbiera sobie życie łącznie nawet 6 tys. osób rocznie. Próby zabicia się podejmuje dwa razy więcej Polaków. Są to tylko udokumentowane zamachy samobójcze, odnotowywane w policyjnych statystykach, które nie uwzględniają sytuacji niezgłoszonych, niejasnych, tuszowanych przez rodzinę lub niewymagających hospitalizacji.

Zobacz też: Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu

Dla osób w kryzysie dedykowane są infolinie pomocowe:

116 123 Kryzysowy Telefon Zaufania udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

116 111 Telefon Zaufania służy pomocą dzieciom i młodzieży. Od 2008 roku prowadzi go Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).

800 12 00 02 Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" czynny jest przez całą dobę. Dzwoniąc pod podany numer uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną i informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze