Przejdź na WP

"Receptor wasabi". Jad skorpiona pomocny w badaniach nad przewlekłym bólem

Naukowcy z Kalifornii, we współpracy z badaczami z Australii, przeprowadzili eksperyment z użyciem jadu skorpiona. Wyniki, dotyczące reakcji tzw. receptora wasabi, są bardzo obiecujące.

Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

1. Receptor wasabi - reakcja na ból

Naukowcy z University of California w San Francisco i University of Queensland wspólnymi siłami przeprowadzili badania nad podłożem przewlekłego bólu. Wyniki opublikowano w piśmie "Cell". W analizach wykorzystano specjalnie wyizolowaną toksynę WaTx, pochodzącą z jadu skorpiona Urodacus manicatus, znanego również jako "Black Rock".

Zauważono, że toksyna atakuje specyficzny receptor nerwowy tzw. receptor wasabi. To dzięki niemu reagujemy m.in. na ostre przyprawy np. wasabi, ale również na zanieczyszczenie środowiska czy dym z papierosów. Ten sam mechanizm może jednak odpowiadać również za odczuwanie bólu, szczególnie przewlekłego.

Receptor wasabi, innymi słowy receptor czuciowy TRPA1, mają wszystkie komórki nerwowe. Aktywowany bodźcami receptor umożliwia przepływ jonów do komórek, których odpowiedzią są stany zapalne i dolegliwości bólowe. Naukowcy nazwali to działanie czymś w rodzaju "alarmu przeciwpożarowego".

John Lin King - neurobiolog i główny autor badań - wyjaśnia, że gdy ten receptor napotyka czynnik, który może szkodzić organizmowi, szybko wysyła sygnały ostrzegawcze.

Jeśli w porę się nie wycofamy z drażniącego środowiska, czyli np. z zadymionego pomieszczenia, dochodzi do reakcji komórek nerwowych, podrażnień, kaszlu, problemów oddechowych i stanów zapalnych. Podobnie na organizm działają ostre produkty, na przykład wasabi, musztarda, czosnek, cebula lub imbir.

Jad skorpiona nazywany WaTx wnika do wnętrza komórek. Podrażnia je podobnie, jak wspomniane substancje, ale powodując tylko ból, bez stanów zapalnych. To ważna wskazówka dla naukowców, którzy mogą pracować nad szukaniem przyczyn i dróg eliminacji bólu oraz stanów zapalnych. Bywają dolegliwości bólowe, które są skutkiem zapalenia, ale również takie, które nie mają związków ze stanami zapalnymi.

Odkrycie wyjątkowych właściwości jadu skorpiona dają nadzieję na znalezienie leków, które celują w źródło przewlekłego bólu. Naukowcom zależy na nieopioidowych substancjach leczniczych, aby w sposób nienarkotyczny leczyć pacjentów, którzy doświadczają uporczywych dolegliwości bólowych.

123RF Badania nad receptorem wasabi ułatwiają dotarcie do źródeł bólu
123RF Badania nad receptorem wasabi ułatwiają dotarcie do źródeł bólu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy