Trwa ładowanie...

Refundacja systemów monitorujących glikemię FGM tylko dla wybranych. Diabetycy apelują do ministerstwa zdrowia

W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje ok. 150 tys.
W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje ok. 150 tys. (iStock)

"Jesteśmy skazani na leczenie do końca życia. Tymczasem roczna terapia to koszt ponad 30 tys. zł. Niewielu na to stać". Chorzy na cukrzycę typu 1 apelują do ministra zdrowia o refundację sprzętu, który pozwoli diabetykom na normalne funkcjonowanie.

1. Diabetycy narzekają na brak dostępu do pomp insulinowych

Chorzy na cukrzycę typu 1 walczą o refundację sprzętu, z którego muszą korzystać każdego dnia, by w miarę normalnie funkcjonować. Jak mówią: diabetycy na każdym kroku napotykają na problemy. Chodzi m.in. o dostęp do osobistych pomp insulinowych z osprzętem i systemów monitorowania glikemii. Ministerstwo zapowiada refundację systemu monitorowania glikemii FGM, ale tylko dla pacjentów między 4 a 18 rokiem życia.

Na osobiste pompy insulinowe pacjenci często oczekują miesiącami, a nawet latami. Systemy monitorujące glikemię CGM-RT są tylko dla wybranych - z niewyczuwalną hipoglikemią oraz z pompami insulinowymi. Tym razem czara goryczy się przelała. Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" działające na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z cukrzycą typu 1 napisało do ministra zdrowia petycję:

"Pacjent, który z niezależnych od siebie okoliczności nie posiada osobistej pompy insulinowej, nie ma prawa do korzystania z pomocy medycznej, jaką jest system CGM-RT (niesprzężony z pompą). Dla diabetyków typu 1 do 26. roku życia, korzystających z terapii PENAMI, nie ma środków na refundację jednorazowych igieł do penów, ale ten sam pacjent otrzyma refundację na zestawy infuzyjne i częściową refundację zbiorników do osobistej pompy insulinowej" - piszą w petycji.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"
Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" skierowało do ministra zdrowia petycję.
Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" skierowało do ministra zdrowia petycję.

2. Refundacja systemów monitorujących glikemię FGM tylko dla chorych między 4 a 18 rokiem życia

Niepokój stowarzyszenia budzą najnowsze plany resortu zdrowia. Ministerswo zapowiada refundację systemu czujników monitorowania stężenia glukozy FGM, czyli Flash Glucose Monitoring. System FGM pozwala badać poziom glukozy nawet podczas snu dziecka.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? [5 zdjęć]

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi.

zobacz galerię

Dodatkowo pomiary mogą być automatycznie udostępniane. To ogromnie ważne dla rodziców, którzy mogą na bieżąco monitorować stan dziecka, które jest np. w szkole. Większość chorych z cukrzycą typu 1 musi dokonywać takich pomiarów co najmniej 8 razy na dobę.
Plan ministerstwa zakłada jednak, że refundacja sprzętu obejmie wyłącznie pacjentów między 4 a 18 rokiem życia. Co z pozostałymi? - pytają chorzy.

Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" apaluje do ministra, by refundacja objęła wszystkich pacjentów niezależnie od wieku.

"Dzieci kiedyś dorosną i stracą wszystkie przywileje, będą zmuszone do cofnięcia się w terapii, co niekorzystnie wpłynie na ich stan zdrowia. Obecni dorośli diabetycy typu 1 dziennie narażeni są na trudności w terapii spowodowane nie tylko brakami refundacyjnymi, ale i brakami edukacyjnymi" – piszą w petycji do ministra zdrowia.

Zdaniem "Stowarzyszenia Jedynka" brak dostępu do refundacji dla starszych pacjentów to działanie na szkodę nie tylko konkretnego pacjenta, ale i budżetu państwa w związku z powikłaniami, które pojawiają się w przypadku zaniedbania terapii.

Petycję można podpisać na stronie petycjeonline.com. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 17 tys. osób z całego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze