Trwa ładowanie...

Regularne mycie zębów chroni przed demencją

Avatar placeholder
08.03.2017 18:03
Demencja może być związana z brakiem wystarczającej higieny jamy ustnej
Demencja może być związana z brakiem wystarczającej higieny jamy ustnej (Shutterstock)

Badanie z udziałem osób starszych wykazało, że utrata zębów zwiększa ryzyko demencji niemal dwukrotnie.

Okazało się, że osoby posiadające 1-8 zębów były o 81 proc. bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w ciągu najbliższych pięciu lat niż seniorzy z kompletnym uzębieniem.

Ryzyko wzrosło o 62 proc. wśród osób z 10-19 zębami w porównaniu z uczestnikami, którzy mieli co najmniej 20 swoich zębów. Seniorzy całkowicie pozbawieni uzębienia, a więc wyposażeni w pełen zestaw sztucznych zębów, byli o 63 proc. bardziej narażeni na demencję.

Dr Tomoyuki Ohara z Uniwersytetu Kyushu w Japonii podsumowuje, że im więcej zębów ma dana osoba, tym mniej prawdopodobne jest, że zachoruje na alzheimera.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Wyniki opublikowane w "Journal of American Society Geriatria" sugerują, że odpowiednia higiena jamy ustnej poprawia zdrowie psychiczne.

Odpowiednia higiena jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu demencji
Odpowiednia higiena jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu demencji (Shutterstock)

Dr Ohara i jego współpracownicy w latach 2007-2012 zbadali 1 566 japońskich mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 60 lat. W tym okresie u 180 osób (11,5 proc. uczestników) zdiagnozowano różne formy otępienia, głównie chorobę Alzheimera.

Około 46,8 milionów ludzi na świecie cierpi na demencję, jednak eksperci przewidują, że liczba ta może się podwajać co 20 lat. Dokładne przyczyny rozwoju choroby nie są znane i nie ma nią lekarstwa.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny

zobacz galerię

W ubiegłym roku badania przeprowadzone przez King's College London i Uniwersytet Southampton wykazały, że regularne szczotkowanie zębów może spowolnić postęp choroby Alzheimera.

Naukowcy odkryli, że choroby dziąseł sześciokrotnie przyspieszają spadek zdolności poznawczych. Zapalenie przyzębia i inne schorzenia jamy ustnej są powszechne u osób starszych i mogą ulec nasileniu w podeszłym wieku. Bakterie w dziąsłach zwiększają stan zapalny w organizmie, który jest związany z większym spadkiem umysłowym u osób z chorobą Alzheimera.

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Ohara powiedział, że może być kilka prawdopodobnych powodów, dla których utrata zębów może przyczyniać się do otępienia.

Po pierwsze, przeżuwanie stymuluje przepływ krwi w mózgu, aktywuje powierzchnię korową i zwiększa poziom tlenu we krwi. Tak więc słabsze żucie, wynikające z braku pełnego uzębienia, może negatywnie wpływać na funkcje mózgu, co z kolei może prowadzić do rozwoju demencji.

Po drugie, zmiany w diecie wynikające z utraty zębów mogą zwiększać ryzyko demencji. Spadek wydajności żucia wskutek utraty zębów może prowadzić do złego stanu odżywienia, co z kolei może pogarszać funkcje poznawcze.

Po trzecie, stan zapalny w organizmie może wpływać na ryzyko przewlekłej demencji. Chroniczny stan zapalny związany z chorobą przyzębia, która jest główną przyczyną utraty zębów u dorosłych, może przyczyniać się do choroby Alzheimera.

Istnieje także możliwość, że zły stan zdrowia jamy ustnej jest wyznacznikiem ogólnego stanu organizmu, w tym potencjalnych czynników ryzyka demencji. Sytuacje, takie jak utrata zęba, mogą bowiem świadczyć nie tylko o rzadkich wizytach u dentysty, ale także o braku dbałości o zdrowie całego ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze