Trwa ładowanie...

Regularne wizyty u dentysty pomagają uniknąć zapalenia płuc

Istnieje wiele korzyści z regularnego stawiania się na kontrolę stomatologiczną. Najnowsze badanie sugerują jeszcze jedną z nich: zapobieganie zapaleniu płuc w przyszłości. Wyniki zostały przedstawione na dorocznej konferencji naukowej na temat chorób zakaźnych IDWeek 2016.

Naukowcy przeanalizowali dane z 2013 roku dotyczące tego, jak często rodziny udają się na rutynowe badania kontrolne. Okazało się, że te osoby, które korzystają z regularnych wizyt u stomatologa, co najmniej dwa razy w roku, są mniej narażone na zachorowania na bakteryjne zapalenie płuc. Po uwzględnieniu innych czynników, okazało się, że wizyty u dentysty wpływają na obniżenie ryzyka zachorowań na zapalenie płuc o 86 procent.

Regularne wizyty u stomatologa zapobiegają bakteryjnemu zapaleniu płuc
Regularne wizyty u stomatologa zapobiegają bakteryjnemu zapaleniu płuc (123RF)

„Nie ma dostatecznych dowodów na powiązanie zdrowia jamy ustnej ryzykiem zachorowań na zapalenie płuc. Wizyty u dentysty są ważne w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej” – mówi główny autor badania dr Michelle Doll, adiunkt medycyny wewnętrznej w Zakładzie Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w  Richmond.

„Nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich bakterii z jamy ustnej, jednak dobra higiena i regularne wizyty u stomatologa mogą ograniczyć ilość obecnych bakterii” – dodaje.

W rzeczywistości, poziom zachorowalności na bakteryjne zapalenie płuc jest niskie. Poprzednie badanie wykazało, że zachorowalność na zapalenie płuc w ciągu ostatniego roku wynosiła około 1,68 procent (441 osób z 26000 badanych). To z kolei sprawia, że regularne wizyty u dentysty mogą to ryzyko jeszcze bardziej obniżyć.

ZOBACZ TAKŻE:

Zapalenie płuc - czy jest zaraźliwe?

Wyniki tych badań należy uważać jako wstępne do czasu, kiedy ukażą się w czasopiśmie recenzowanym.

Badania wskazują, że zły stan  zdrowia jamy ustnej jest związany z szeregiem innych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, rak jelita grubego czy też choroba sercowo-naczyniowa. Ponadto, brak równowagi bakteryjnej, która powoduje problemy takie jak próchnica stanowi  zapowiedź innych zaburzeń w całym organizmie.

W przypadku zapalenia płuc, wiele z tych samych gatunków bakterii, które je powodują  można znaleźć w ustach. Naukowcy zauważają, że bakterie te mogą przypadkowo przenieść się z jamy ustnej do płuc, powodując tym samym stan zapalny. Zapalenie płuc może być szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym.

Naukowcy wierzą, że wyniki ich badań jeszcze bardziej podkreślają  istotę regularnego odwiedzania stomatologa, nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale także dla utrzymania równowagi całego organizmu.

„Nasze badanie dostarczają kolejnych dowodów na to, że zdrowie jamy ustnej jest ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia, i sugerujemy, że ważne jest, aby rutynowe wizyty u stomatologa włączyć do swoich nawyków dotyczących profilaktyki zdrowotnej” – podsumowuje dr Doll.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.