Trwa ładowanie...

Relacje z partnerem – jak dbać o relacje z partnerem

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2021 13:12
Relacje z partnerem to dla niektórych prawdziwa sielanka, dla innych kręta droga z wybojami.
Relacje z partnerem to dla niektórych prawdziwa sielanka, dla innych kręta droga z wybojami. (Shutterstock)

Relacje z partnerem to dla niektórych prawdziwa sielanka, dla innych kręta droga z wybojami. Relacje partnerskie mogą bazować głównie na pozytywnych emocjach takich jak miłość, życzliwość czy lojalność lub być nacechowane negatywnie i opierać się na wrogości, złości, czy agresji. Jak dbać o relacje z partnerem? Jaką rolę odgrywa seks w związku dwojga ludzi? Z czego wynikają kryzysy w relacji?

spis treści

1. Co to są relacje?

Relacje międzyludzkie są sposobem wyrażania między dwoma lub więcej partnerami interakcji uczuć i postaw. Dotyczą one pozytywnych, ale również negatywnych odczuć między stronami relacji. Relacje mogą mieć charakter pozytywny i bazować na miłości, przyjaźni, zakochaniu lub być nacechowane negatywnie i opierać się na agresji, wrogości, złości, nienawiści czy przemocy.

Tworzenie relacji międzyludzkich jest nam niezwykle potrzebne, ponieważ dzięki tej umiejętności możemy prawidłowo funkcjonować w grupie. Relacje o charakterze pozytywnym dają nam poczucie bezpieczeństwa, bliskości, a także utwierdzają nas w przekonaniu, że przynależymy do jakiejś społeczności.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach
Popraw relacje z małżonkiem w 7 prostych krokach [9 zdjęć]

Podobnie jak roślina, związek wymaga codziennej pielęgnacji i uwagi, aby być zdrowym. Szczęśliwe małżeństwo

zobacz galerię

2. Relacje z partnerem – czy kompromisy są nam potrzebne?

Związki międzyludzkie to nie tylko narzeczeństwo, zaloty czy małżeństwo. Często prawdziwa miłość rozpoczyna się od koleżeństwa czy przyjaźni. Relacje partnerów przed ślubem często dotyczą snucia planów na przyszłość. Partnerzy patrzą na siebie przez różowe okulary, co jest uzasadnione – są zakochani i sobą zauroczeni. Ślub jednak niejednokrotnie przewartościowuje wcześniejsze zamierzenia czy ustalenia. Zaczynają się pierwsze zawody, problemy z małymi dziećmi, czasem w relacje małżeńskie wkraczają wścibscy teściowie. Małżeństwo wymaga kompromisów, poświęcenia, codziennego budowania zaufania i okazywania miłości. Nierzadko wkradają się skrajne uczucia, jak nienawiść, zazdrość, wrogość, chęć zemsty.

To, że kochasz drugą osobę, nie zawsze może być dla niej tak oczywiste jak dla ciebie. Warto zatem na co dzień dawać dowody miłości w postaci czułych gestów, słów, szczerej rozmowy, pomocy w domowych obowiązkach, a nawet zwyczajnego, ciepłego uśmiechu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Jak dbać o relacje z partnerem?

Aby związek był udany, należy o niego nieustannie dbać. Ważne jest budowanie wzajemnej bliskości i zaufania. Zdaniem psychologa Ziyada Marara, bliskość może zaistnieć wyłącznie wtedy, gdy spełnione są też cztery inne czynniki: życzliwość, wzajemność, sekretność i emocje. Właśnie dlatego partnerzy powinni otwarcie i szczerze rozmawiać ze sobą o tematach istotnych i ważnych dla funkcjonowania związku.

Wspomniane wcześniej zaufanie i szanowanie odrębności drugiej strony także powinno być priorytetem. Musisz pamiętać, że ukochana osoba ma swoje zainteresowania i pasje, których nie należy w żaden sposób ograniczać. Niezależnie od płci, chcemy podobać się ukochanej osobie. Każdy z nas lubi być adorowany i komplementowany. Miłe słowa pozytywnie wpływają na relację między partnerami.

Mówiąc partnerowi komplementy, utwierdzasz go w przekonaniu, że jest przez ciebie nadal kochany. Warto unikać postaw, które negatywnie wpływają na relację. Wystrzegaj się ignorowania, obwiniania drugiej strony, czy wyładowywania na niej swojej złości. Nie bądź też podejrzliwy, jeśli nie masz ku temu żadnych powodów.

4. Seks w relacji z partnerem

Seks jest bardzo istotnym elementem każdej relacji i nie warto temu zaprzeczać. Bliskość i namiętność to czynniki, które niewątpliwie spajają związek. W jaki sposób czerpać radość z seksu? Warto mówić o swoich potrzebach głośno, nie wstydzić się ich. Nie krępujmy się więc mówić o swoich preferencjach i fantazjach erotycznych. Udane życie seksualne to również sprawianie przyjemności drugiej osobie. Dawanie rozkoszy nie musi przecież wykluczać naszej satysfakcji.

5. Kryzysy w relacji z partnerem

Czasem związki przechodzą trudne momenty życiowe, a także kryzysy. Kryzysy te mogą wynikać ze zdrady któregoś z partnerów lub małżonków, problemów ze znalezieniem pracy, przemocy rodzinnej itp. Rozwód, powtórny związek i próba układania sobie życia na nowo z innym partnerem wymagają zaleczenia dawnych blizn i nauczenia się zaufania do drugiej osoby. Nie jest to proste, czasem zajmuje wiele lat. Budowanie nowej rodziny to często ponowna niepewność i lęk.

Niekiedy osoby skrzywdzone, będące w toksycznych związkach, nigdy nie powracają do pełni równowagi psychicznej i nie potrafią zawierzyć innym. Relacje interpersonalne i uczucia to bardzo ważna sfera życia człowieka. Często są one bardzo skomplikowane – konkubinat, nieszczęśliwa miłość, wdowieństwo itd. Czasem bycie z drugim człowiekiem wydaje się trudne, ale warto, bo razem można więcej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze