Trwa ładowanie...

Leczenie COVID-19. Prof. Simon o skuteczności Remdesiviru (WIDEO)

Remdesivir jest lekiem przeciwwirusowym, który należy do analogów nukleotydów (włącza się do wirusowych łańcuchów). Lek został opracowany w 2014 r. przez amerykańską firmę farmaceutyczną Gilead Sciences. Wówczas miał pomóc w walce z epidemią wirusa Ebola, a później MERS. Teraz wykorzystywany jest w terapii pacjentów chorych na COVID-19, którzy są w stanie ciężkim. Podaje się go dożylnie.

- Niestety lek nie jest tak cudowny, jak byśmy to sobie wyobrażali - to znaczy, że gdy go podajemy, to pacjent ożywa i nic się nie dzieje (...). Lek Remdesivir nie jest dopuszczony nigdzie do użycia poza badaniami klinicznymi i takie badania u nas robimy. Stosujemy ten lek w ciężkich, zaawansowanych stanach, mając nadzieję, że zmniejszymy replikację na tyle, że własne siły ustroju będzie w stanie podjąć walkę w tej katastrofalnej sytuacji, jaką jest zaawansowane zapalenie płuc - wyjaśnia prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych i ordynator oddziału chorób zakaźnych szpitala we Wrocławiu.

Jakie inne leczenie stosuje się w przypadku koronawirusa?

Zobacz WIDEO.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.