Trwa ładowanie...

Repelenty skutecznie odstraszają kleszcze. Polskie badania

Repelent to skuteczny preparat na kleszcze
Repelent to skuteczny preparat na kleszcze (123rf)

Sezon na kleszcze trwa, ale już wkrótce być może nie będziemy musieli się ich bać. Naukowcy z NIZP-PZH i WIHIE udowodnili, że kleszcze boją się repelentów, a najskuteczniejszy w ich odstraszaniu jest DEET.

W Przeglądzie epidemiologicznym “Wrażliwość kleszczy Dermacentor reticulatus na repelenty zawierające różne substancje aktywne” opublikowano właśnie badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH i Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.

Naukowcy postanowili sprawdzić, jakie substancje są skuteczne w walce z kleszczami. W badaniu wykorzystali repelenty (środki odstraszające) DEET, ikarydynę, IR3535 i mieszaninę 3 substancji: DEET, IR3535 oraz geraniolu.

Jak wyglądało badanie?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Na skórę palca i części dłoni ochotnicy nakładali kolejno przygotowane repelenty. Po upływie 15 minut przykładali palec na płytkę Petriego, a obok umieszczano kleszcza. Testy przeprowadzano co godzinę z kolejnymi kleszczami. Naukowcy przyjęli, że aby uznać preparat za skuteczny, musi działać odstraszajaco na kleszcze po 1,5 godz i dłużej.

W analizach wykorzystano wyłącznie gatunki kleszczy, które mieszkają w Polsce. A więc kleszcze pospolite i łąkowe. Niestety naukowcy zauważyli, że nie są to już pajęczaki występujące głównie na terenach zielonych, a więc w lasach i na łąkach, ale coraz częściej możemy je spotkać w mieście - na placu zabaw, w parku czy ogrodzie miejskim.

Ze względu na choroby, które przenoszą (najbardziej powszechne to kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza) bardzo ważne jest, aby znaleźć skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków.

Zgodnie z europejskimi normami, aby repelent mógł zostać za skuteczny, powinien działać w 90-100 proc. Badacze cały czas kontrolowali, jak zachowuje się preparat wraz z upływem czasu i tak po 1,5 godzinie 3 repelenty zachowały 100 proc. skuteczność.

Były to: preparat zawierający 30 proc. DEET, preparat zawierający mieszankę DEET 30 proc., IR3535 20 proc., geraniol 0.1 proc. oraz trzeci repelent tylko z IR3535. Z kolei Ikarydyna 20 proc. wykazała skuteczność na poziomie 95 proc.

Najdłużej skuteczność zachowywały pierwsze dwa preparaty, z czego na prowadzeniu znalazł się repelent z 30 proc. DEET, który wykazywał skuteczność 90 proc.

Naukowcy z NIZP-PZH i WIHIE podkreślili, że ich badania są prawdopodobnie pierwszymi tego typu - dotąd nikt nie sprawdzał działania DEET na te gatunki kleszczy.

Zauważają jednocześnie, że jest to silna i neurotoksyczna substancja, dlatego jej zastosowanie w preparacie musi przebiegać zgodnie ze ścisłymi procedurami.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze