Przejdź na WP

Resekcja odbytnicy

Resekcja odbytnicy to operacyjne usunięcie części odbytu. Operację wykonuje się w celu naprawy uszkodzeń wywołanych przez choroby dolnej części układu trawiennego, np., gdy miał miejsce rak odbytnicy. W takim przypadku operacja daje 45% szans na powrót do zdrowia. Badaniem, które jest jednym z najcenniejszych badań na początku diagnostyki jest badanie per rectum. Pozwala ono wykryć wiele zmian toczących się w obrębie odbytnicy, które można skutecznie leczyć we wczesnych stadiach zaawansowania.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Resekcja odbytnicy – przebieg operacji

Chirurg usuwa fragmenty odbytu zajęte chorobą lub perforowane. Jeśli uszkodzona część nie jest zbyt duża, zszywa na nowo pozostałe fragmenty. Resekcja odbytnicy wiąże się często z koniecznością założenia stomii, najczęściej na stałe, w taki sposób, by zachowana została możliwość wydalania produktów przemiany materii i gazów.

2. Usunięcie odbytnicy – testy diagnostyczne

Do badań, które są wykonywane w diagnozowaniu zmian i perforacji przewodu pokarmowego należą:

3. Przygotowania do operacji

Na kilka dni przed operacją pacjent może być na ścisłej diecie, a na dzień przed operacją przyjmować jedynie płyny. Ponadto niekiedy zaleca się wykonanie serii lewatyw lub przyjmowanie środków na przeczyszczenie, aby opróżnić jelita. Pacjentowi podaje się także doustne środki przeciwzapalne w celu zmniejszenia ilości bakterii w jelicie i zapobieganiu pooperacyjnych infekcji.

4. Po operacji

Opieka pooperacyjna zakłada monitorowanie ciśnienia krwi, pulsu, oddychania i temperatury. Zwykle oddychanie jest płytkie z powodu znieczulenia w czasie operacji. Ponadto obserwuje się ranę po operacji. Pacjentowi podaje się dożylnie płyny i elektrolity dopóki nie będzie mógł zacząć przyjmować płynów, a następnie produktów stałych. Większość pacjentów zostaje wypisanych ze szpitala w ciągu 2-4 dni po operacji.

5. Ryzyko powikłań

Pacjent, u którego wystąpił na przykład guz odbytu i przeszedł resekcję odbytnicy musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia powikłań po operacji. Szczególnie zagrożone są osoby z chorobami serca i słabszymi systemami odporności. Niepokojącymi objawami w trakcie i po operacji są:

Pacjenci powinni poinformować lekarza, gdy pojawią się następujące symptomy, zwłaszcza po wypróżnieniu:

  • nasilony ból, opuchlizna, zaczerwienienie, wydzielina lub krwawienie z operowanego miejsca;
  • objawy zbliżone do grypy: ból głowy i mięśni, zawroty głowy, gorączka;
  • nasilony ból w podbrzuszu lub opuchlizna, zatwardzenie, mdłości, wymioty, czarne, smoliste stolce.

6. Śmiertelność po operacji

Śmiertelność u pacjentów z różnymi chorobami, na przykład z rakiem odbytnicy, którzy przeszli operację spadła, z około 28% do mniej niż 6%, dzięki profilaktycznemu użyciu antybiotyków przed i po operacji.

Następny artykuł: Opatrunki i bandażowanie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy