Resekcja zęba – czym jest, wskazania, przeciwwskazania, cena

Resekcja zęba, inaczej nazywana jest resekcją wierzchołka korzenia zębowego. Resekcja zęba polega na usunięciu wierzchu korzenia zęba, a także zmian chorobowych wewnątrz niego. Zabieg ten jest bardzo często wykonywany, wtedy kiedy leczenie kanałowe się nie powiodło. Czym dokładnie jest resekcja zęba i kiedy lekarz decyduje się ją wykonać?

1. Resekcja zęba – czym jest?

Resekcja zęba polega na pozbyciu się kawałka korzenia, w którym znajduje się zanieczyszczona i niewypełniona część kanału. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz nacina kawałki tkanek w taki sposób, by dostać się do kości zęba. Dzięki odsłonięciu kości może usunąć zanieczyszczona i chorą powierzchnię. Koniec kanału wypełniany jest wstecznie i uzupełniany cementem dentystycznym. Po upływie kilku miesięcy można wstawić nowy kawałek kości.

Zaraz po wykonaniu zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort, obrzęk i ból, jednak objawy powinny ustąpić po kilku godzinach. Jeżeli ból nie znika, a pojawia się gorączka należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który może zaproponować kurację antybiotykową. Codzienne czynności można wykonywać kilka godzin po zabiegu, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zabieg resekcji zęba często udaje się przeprowadzić z dużym powodzeniem. Specjaliści wykonują leczenie pod mikroskopem, by jak najlepiej dojrzeć małe kanały zębowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość zmniejszenia dolegliwości po zabiegowych. Kilka dni po zabiegu lekarz jest w stanie usunąć szwy. Jednak o pełnym powodzeniu leczenia można mówić, gdy upłynie kilka miesięcy od zabiegu.

6 trików na ochronę zębów w nocy
6 trików na ochronę zębów w nocy [9 zdjęć]

Aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, potrzebne jest wykonanie pewnych rutynowych czynności przed...

zobacz galerię

2. Resekcja zęba – wskazania

Zabieg resekcji zęba przeprowadzany jest wtedy, kiedy:

  • Nieprawidłowa budowa anatomiczna zębów uniemożliwia wyleczenie jego kanału;

  • Ząb jest martwy z przyczyn samoistnych;

  • Nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego, z powodu ropni lub innych dolegliwości.

3. Resekcja zęba – przeciwwskazania

Istnieją też przeciwwskazania do zabiegu resekcji zębów, należą do nich:

4. Resekcja zęba – cena

Resekcja zęba jest zabiegiem drogim. Oczywiście koszty są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, a także kliniki. Niemniej jednak cena tego zabiegu to koszt zaczynający się od 350 złotych i może wynieść nawet 2500 złotych.

Aby nie doprowadzić do skomplikowanego zabiegu resekcji zęba, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, a także prawidłowo się odżywiać. Z diety należy wykluczyć słodycze oraz produkty zawierające cukier. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku, do ich czyszczenie przydatne mogą okazać się płyny do płukania jamy ustnej, a także nici dentystyczne.

Musisz to wiedzieć

Świadomość tego jak powinno dbać się o zęby powinniśmy posiadać od jak najmłodszych lat. Jeżeli przez większość życia będziemy potrafili zadbać o swoje zęby, to na przyszłość unikniemy wszelkiego rodzaju zabiegów stomatologicznych, a uśmiech pozostanie zdrowy i biały.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy