Trwa ładowanie...

Resekcja zęba – czym jest, wskazania, przeciwwskazania, cena

Resekcja zęba, inaczej nazywana jest resekcją wierzchołka korzenia zębowego. Resekcja zęba polega na usunięciu wierzchu korzenia zęba, a także zmian chorobowych wewnątrz niego. Zabieg ten jest bardzo często wykonywany, wtedy kiedy leczenie kanałowe się nie powiodło. Czym dokładnie jest resekcja zęba i kiedy lekarz decyduje się ją wykonać?

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

spis treści

1. Resekcja zęba – czym jest?

Resekcja zęba polega na pozbyciu się kawałka korzenia, w którym znajduje się zanieczyszczona i niewypełniona część kanału. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz nacina kawałki tkanek w taki sposób, by dostać się do kości zęba. Dzięki odsłonięciu kości może usunąć zanieczyszczona i chorą powierzchnię. Koniec kanału wypełniany jest wstecznie i uzupełniany cementem dentystycznym. Po upływie kilku miesięcy można wstawić nowy kawałek kości.

Zaraz po wykonaniu zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort, obrzęk i ból, jednak objawy powinny ustąpić po kilku godzinach. Jeżeli ból nie znika, a pojawia się gorączka należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który może zaproponować kurację antybiotykową. Codzienne czynności można wykonywać kilka godzin po zabiegu, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Zabieg resekcji zęba często udaje się przeprowadzić z dużym powodzeniem. Specjaliści wykonują leczenie pod mikroskopem, by jak najlepiej dojrzeć małe kanały zębowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość zmniejszenia dolegliwości po zabiegowych. Kilka dni po zabiegu lekarz jest w stanie usunąć szwy. Jednak o pełnym powodzeniu leczenia można mówić, gdy upłynie kilka miesięcy od zabiegu.

2. Resekcja zęba – wskazania

Zabieg resekcji zęba przeprowadzany jest wtedy, kiedy:

  • Nieprawidłowa budowa anatomiczna zębów uniemożliwia wyleczenie jego kanału;

  • Ząb jest martwy z przyczyn samoistnych;

  • Nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego, z powodu ropni lub innych dolegliwości.

3. Resekcja zęba – przeciwwskazania

Istnieją też przeciwwskazania do zabiegu resekcji zębów, należą do nich:

4. Resekcja zęba – cena

Resekcja zęba jest zabiegiem drogim. Oczywiście koszty są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, a także kliniki. Niemniej jednak cena tego zabiegu to koszt zaczynający się od 350 złotych i może wynieść nawet 2500 złotych.

Aby nie doprowadzić do skomplikowanego zabiegu resekcji zęba, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, a także prawidłowo się odżywiać. Z diety należy wykluczyć słodycze oraz produkty zawierające cukier. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku, do ich czyszczenie przydatne mogą okazać się płyny do płukania jamy ustnej, a także nici dentystyczne.

Musisz to wiedzieć

Świadomość tego jak powinno dbać się o zęby powinniśmy posiadać od jak najmłodszych lat. Jeżeli przez większość życia będziemy potrafili zadbać o swoje zęby, to na przyszłość unikniemy wszelkiego rodzaju zabiegów stomatologicznych, a uśmiech pozostanie zdrowy i biały.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.