Trwa ładowanie...

RZS - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
Sylwia Michalczyk 30.03.2021 17:05
Jeśli leczenie RZS jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną
Jeśli leczenie RZS jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną (123rf.com)

RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów znane jest rónież jako gościec przewlekle postępujący. RZS jest chorobą atakującą stawy. RZS jest chorobą przewlekłą, z postępującym zniekształceniem i usztywnieniem. Tkanka łączna całego organizmu objęta jest reumatoidalnym zapaleniem stawów. RZS stanowi najczęstszą spośród chorób zapalnych stawów, bo dotykającą 1 proc. populacji ludzkiej. RZS występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

spis treści

1. Przyczyny powstawania RZS

Przyczyny powstawania RZS nie są znane; przypuszcza się, że reumatoidalne zapalenie stawów może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i osobniczymi odczynami immunologicznymi, które uaktywniają się pod wpływem czynnika zewnętrznego lub zakażenia bakteryjnego oraz wirusowego.

RZS objawia się poprzez stan podgorączkowy i dolegliwości ze strony stawów – ból, obrzęk, zniekształcenie i zesztywnienie stawów. Zmiany związane z RZS obejmują najczęściej stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe lub barkowe.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - czy wyleczenie jest możliwe?"

RZS wpływa na wyniki badań laboratoryjnych – zmianie ulega odczyn OB, leukocytoza, stężenie żelaza w surowicy krwi, skład białek, odczyn Waalera-Rosego itd., zmieniają się obrysy stawów – ulegają one zniekształceniu. RZS prowadzi do zniszczenia chrząstek i powierzchni stawowych, zniekształcenia i unieruchomienia stawów, czego konsekwencją jest brak możliwości ruchu u pacjenta.

Rozwój reumatoidalnego zapalenie stawów zwiększają różne urazy w zakresie układu ruchu, przewlekłe zakażenia, praca w chłodzie, wilgoci itd. Charakterystyczny objaw RZS to także występowanie guzków podskórnych, niebolesnych, występujących w miejscach zwiększonego ucisku, jak na przykład wyrostek łokciowy kości ramiennej.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

2. Leczenie RZS

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest długotrwałe i trudne. Ogromną rolę w leczeniu RZS odgrywa gimnastyka, która zapobiega przedwczesnym przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów. Gdy w RZS występują dolegliwości bólowe, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe sprzyja uzyskaniu trwalszych efektów leczenia RZS. Zaleca się m.in. kąpiele w wodach siarczanych oraz radoczynnych. Nieprzestrzeganie zalecanych dawek leków oraz leczenie RZS na własną rękę – mogą przyczynić się do uszkodzeń innych układów, bowiem leki stosowane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wykazują negatywne działanie na nie.

Jednym z elementów leczenia są zabiegi fizjoterapeutyczne, które w początkowym okresie RZS zawierają ćwiczenia izometryczne, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia ruchowe, odpoczynek. W późniejszym okresie choroby stawów stosuje się hydroterapię i szyny spoczynkowe, wkładki podtrzymujące śródstopie w butach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli leczenie RZS jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną. Polega ona na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Zabieg ten poprawia funkcjonowanie stawu, usuwa ból i opóźnia procesy rozpadania stawu. Od niedawna do lecznictwa zaczyna wprowadzać się nową generację leków, tzw. leki biologiczne. Są to leki o silniejszym niż leki modyfikujące przebieg choroby wpływie na zahamowanie procesu chorobowego. Znany jest też dobroczynny wpływ witaminy E na stawy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze