Trwa ładowanie...

Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie farmakologii

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie wraz z  firmą farmaceutyczną Dow odkryli nową metodę ułatwiającą wchłanianie leków do krwiobiegu i ich dystrybucję w organizmie. Te odkrycia mogą przyczynić się do lepszej i szybszej pracy leków ratujących życie.

Uniwersytet w Minnesocie w kooperacji z firmą Dow wystąpili o wydanie patentu na swoje odkrycie. Wyniki badań ukazały się w najbardziej prestiżowym magazynie  związanym z nauką chemiczną „ASC Central Science”.

Jednym z głównych wyzwań dla firm farmaceutycznych przy opracowywaniu leków doustnych jest zapewnienie im właściwego wchłaniania do krwiobiegu. Wiele leków terapeutycznych nie rozpuszcza się dobrze na poziomie molekularnym, przez co konieczne jest zwiększenie ich dawki co może nasilać efekty uboczne.

Jak tłumaczy profesor chemii na Uniwersytecie Minnesota, Theresa Reineke, główny kierownik badań, „Aby zrozumieć różnice w rozpuszczalności leków, należy porównać jak cukier łatwo rozpuszcza się w wodzie i wchłania się przez układ pokarmowy, a przykładowo piasek ani nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie jest wchłaniany przez układ pokarmowy.

Rozwój farmakologii jest niezwykle ważny w leczeniu chorób
Rozwój farmakologii jest niezwykle ważny w leczeniu chorób (123RF)

Firmy farmaceutyczne dodają związki, zwane substancjami pomocniczymi, które wpływają na lepsze rozpuszczanie leków w soku żołądkowym i jelitowym - to jednak rozwiązania, które nie zmieniły się od lat.

Wyniki badania są rewolucyjne i stawiają nowe możliwości w opracowaniu dobrej rozpuszczalności leków w organizmie. Firma Dow swoje badania przeprowadziła w oparciu o analizę takich leków jak fenytoina i nilutamid.

W wyniku szeregu eksperymentów uzyskano leki całkowicie rozpuszczalne w soku jelitowym (początkowo były nierozpuszczalne). Wyniki są imponujące - pierwsze efekty eksperymentu testowano na szczurach i uzyskano trzy razy lepszą dystrybucję leku w porównaniu w stanem wyjściowym.

Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem
Niebezpieczne połączenia leków – nigdy nie bierz ich razem [7 zdjęć]

Wiele z nas często zapomina o tym, że mieszanie leków, suplementów i innych substancji leczniczych może

zobacz galerię

"Podczas, gdy odnieśliśmy sukces w stosunku do tych dwóch leków, warto wspomnieć również o tym, że uzyskaliśmy metodę, która może być wykorzystywana przez wiele firm farmaceutycznych" - mówi Reineke.

„Stworzenie nowego leku kosztuje około miliarda dolarów i zajmuje 10-15 lat, a i tak jego działanie może być ograniczone przez rozpuszczalność” - mówi Steven Guillaudeu, menadżer Dow i współautor badań.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody

zobacz galerię

„Wyniki naszych badań mogą otworzyć nową drogę dla tego wielomiliardowego przemysłu” – dodaje. Najnowsze doniesienia są efektem pięcioletniej współpracy pomiędzy Dow, a Uniwersytetem Minnesota, które obejmowało poszukiwanie nowych partnerów, nowych rozwiązań chemicznych, poprawę infrastruktury badawczej i szkolenie kolejnego pokolenia naukowców.

„To odkrycie stanowi doskonały dowód na to, co można wspólnie uzyskać przy współpracy środowiska akademickiego z wielkim przemysłem. To badanie przyniosło coś, co może okazać się wielką nadzieją dla zdrowia ludzi i doprowadzić obniżenia kosztów leków” - mówi Frank Bates, profesor Zakładu Inżynierii Chemicznej i Nauki o Materiałach Uniwersytetu w Minnesocie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza