Rita Wilson: Odwiedziłam trzech lekarzy zanim zdiagnozowano u mnie raka piersi

Niecodziennie jedna z czołowych gwiazd opowiada o czymś tak osobistym.

"Oprócz moich wysokich obcasów, które mi przeszkadzają, ale jest to po prostu element mojego życia, czuję się naprawdę dobrze" - powiedział Rita Wilson, 59 lat.

Polecane wideo:

Żona Toma Hanksa od 1980 roku, Rita Wilson opowiada o raku piersi ****i swoich przeżyciach z nim związanych.

"Początkowo byłam źle zdiagnozowana i moja przyjaciółka, który dwukrotnie przeszła przez tą chorobe, powiedziała: "Czy myślałaś, o uzyskaniu dodatkowej opinii na temat twojego schorzenia?" – wspomina Wilson.

Aktorka i piosenkarka, która bardzo regularnie wykonywała coroczne mammografie, uzyskała ocenę tkanki jej piersi u drugiego patologa, a potem u trzeciego.

"Miałam dobre przeczucie, że coś jest nie tak" - powiedziała.

W kwietniu 2015 roku Wilson ogłosiła, że przeszła dwustronną mastektomię i operację rekonstrukcji piersi. W czwartek, podzieliła się swoją historią z 1500 mieszkańców Północnego Teksasu na obiedzie zorganizowanym przez Fundację Systemu Opieki Zdrowotnej Baylor, Uczcijmy Kobiety.

"Jeśli dzisiaj jest jedna osoba, która mówi, że zamierza zasięgnąć drugiej opinii lub jest umówiona na jutro na mammografię, lub zamierza pomóc przyjaciółce to zrobić, to dla mnie jest to już coś” - powiedziała Wilson.

Z wdzięczności za swoje zdrowie i rodzinę, Wilson podkreśla znaczenie wykonywania mammografii, począwszy od 40 roku życia, słuchania swojego ciała i napełniania swojego życia szczęściem niezależnie od tego, czy masz raka, czy nie.

"Można znaleźć radość, miłość, intymność, opieke, śmiech i dobre czasy, nawet gdy przez to przechodzisz" - powiedział Wilson. "W końcu, jest światło na końcu tunelu i zaczynasz je dostrzegać".

W trakcie obiadu zebrano ponad 1 milion dolarów na walkę z rakiem piersi. Fundusze będą wydane głównie na mobilne systemy mammograficzne, badania kliniczne, doradztwo, zaawansowaną cyfrową technologię przesiewową, kształcenie personelu i opieke nad pacjentem.

W Polsce rak piersi stanowi ok. 20 proc. wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. Dotyka on częściej kobiet niż mężczyzn. Jednocześnie jest to najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu wśród kobiet. Według statystyk co 14 kobieta choruje na raka piersi.

6 zaskakujących czynników, które zwiększają ryzyko raka piersi

Antykoncepcja hormonalna to jeden z najczęściej wybieranych przez kobiety sposobów na zapobieganie ciąży. Estrogen zawarty w tabletkach skutecznie zmniejsza...

Nowotwór pojawia się przeważnie u Polek między 45 a 69 rokiem życia. Niepokojące jest, że w ostatnich latach zaobserwowano wzrost umieralności z powodu raka piersi. U kobiet starszych współczynnik ten jest stabilny, jednak złośliwy nowotwór jest pierwszą przyczyną śmierci wśród kobiet do 65 roku życia, a rak piersi pierwszą przyczyną śmierci wśród kobiet w wieku 40-55 lat.

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost zachorowalności wśród młodych kobiet, dlatego w walce z chorobą najistotniejsza jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka

Dr Bachański wrócił do Centrum Zdrowia Dziecka Odtwórz wideo

Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? Jak wyglądały jego pierwsze dni w pracy? Powiedziała...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Zmarł wokalista Dead or Live - Pete Burns

Nie żyje wokalista grupy "Dead or Live" Pete Burns. Gwiazdor zmarł w niedzielę z powodu rozległego ataku serca. Miał 57 lat. O śmierci poinformował jego agent w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym profilu internetowym Burnsa na Twiterze. Przyjaciele...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...