Trwa ładowanie...

Robisz wszystko na ostatnią chwilę? Tym razem zaplanuj Święta

Avatar placeholder
20.07.2016 13:21
Robisz wszystko na ostatnią chwilę? Tym razem zaplanuj Święta
Robisz wszystko na ostatnią chwilę? Tym razem zaplanuj Święta (Zdjęcie mamy i dziecka przygotowujących świąteczne ciasteczka / Shutterstock)

Jeszcze nie zaplanowałeś, jak będzie wyglądała twoja końcówka 2014 roku? Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Cały czas jest szansa, że ze wszystkim zdążysz. Najwyższy czas, by to zrobić. Poniżej znajdziesz kilka informacji, które ci w tym pomogą.

spis treści

1. Z kalendarzem w ręce

Jeżeli zajrzysz do kalendarza, z pewnością zauważysz, że w tym roku Wigilia i Sylwester wypadają w środę. Dla wielu oznacza to długi weekend zaraz po Świętach (czwartek i piątek - 25.12 i 26.12 to czerwone kartki w kalendarzu). Natomiast jeżeli pracujesz, nie będziesz miał zbyt wiele czasu w tzw. ostatniej chwili. Warto więc przygotować się na to i o wielu rzeczach pomyśleć zawczasu. W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w większości polskich gospodarstw domowych zazwyczaj odbywają się: poszukiwanie prezentów dla najbliższych, porządki i przygotowywanie wigilijnych potraw.

2. Świąteczne potrawy

Zacznijmy od ostatniego z powyższych punktów. Aby zabrać się do przyrządzania świątecznych potraw, musimy dokonać odpowiednich zakupów. Warto przygotować listę produktów, które będą nam potrzebne, a następnie wykreślić z niej wszystko, co już posiadamy w ilościach wystarczających, by przyrządzić wybrane dania i smakołyki. Jeżeli pracujesz w dni powszednie, a w weekend masz wolne, najlepszy czas na te zakupy to sobota i niedziela 20 i 21 grudnia. Pamiętaj, że w sklepach będzie wówczas tłok. Jeżeli cię to męczy, wybierz raczej poranne lub późnowieczorne godziny. Na środę 24 grudnia (ewentualnie wtorek 23 grudnia) zostaw sobie zakup tylko tych produktów, które muszą być świeże podczas ich przygotowywania i kuchennej obróbki.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Natomiast jeżeli nie masz czasu i chcesz skorzystać z oferty garmażeryjnej, pamiętaj, że firmy te przyjmują zamówienia świąteczne z wyprzedzeniem – do określonego terminu. Tak, aby móc później uporać się ze wszystkimi zleceniami na czas. Powinieneś wiedzieć, czego chcesz, już około poniedziałku (15 grudnia), a w niektórych miejscach środy (17 grudnia) lub czwartku (18 grudnia). I to tak dokładnie, by móc złożyć zamówienie. Już teraz powinieneś więc zapoznać się z dostępną ofertą.

3. Udane prezenty

Zakup prezentów wydaje się być najłatwiejszym zadaniem. Ale tylko wówczas, gdy wiemy, czego chcemy (a właściwie czego chce obdarowywana przez nas osoba) i mamy na to środki finansowe. Zajętym najwygodniej będzie dokonać transakcji w sklepie internetowym. Można to zrobić nawet w późnych godzinach nocnych, korzystając z bankowości internetowej lub dokonując płatności kartą kredytową. Warto jednak pomyśleć zawczasu, gdzie kurier ma dostarczyć przesyłkę, jeżeli kupujemy prezent innemu domownikowi. Być może trzeba będzie zaznaczyć, aby paczka przyszła na adres miejsca pracy. Tydzień poprzedzający Święta to dobry moment. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach może być już za późno na zwroty (w dużej mierze zależy to od samego sklepu internetowego oraz procesu związanego z wysyłką). Jeżeli jednak wolimy tradycyjne zakupy, możemy wcześniej zapoznać się w domu z ofertą sklepów, do których chcemy się udać i na miejscu już tylko oglądać, jak dana rzecz prezentuje się na żywo. A w przypadku zakupów naprawdę „w ciemno”, najlepiej chyba będzie zrobić to w sobotę lub niedzielę – 20 lub 21 grudnia. W ten sposób pozostawiasz sobie pewien margines błędu, jeżeli danego dnia żaden asortyment cię nie usatysfakcjonuje.

4. Świąteczne porządki

Jeżeli utrzymujesz czystość na co dzień, takie porządki to tylko formalność i w sobotę, niedzielę oraz w samą Wigilię (20, 21, 24, grudnia) możesz jeszcze zajrzeć z odkurzaczem w najciemniejsze zakamarki mieszkania, pod łóżka, za szafy i pod schody. Doprowadzenie domu do porządku nie powinno być aż tak czasochłonne. Natomiast gdy zapraszasz gości na Wigilię, a nie jesteś mistrzem organizacji i porządku, rozpocznij sprzątanie już w uprzedni weekend (sobota i niedziela 13 i 14 grudnia) i metodą małych kroków wykonuj kolejne zadania, przeznaczając na to również ok. 30 do 60 minut w dni powszednie przed lub po pracy. Wymaga to oczywiście trochę wysiłku, ale jeżeli naprawdę ci zależy, dasz radę.

Odpowiednie planowanie w wielu przypadkach jest elementem skutecznego działania. Możesz swobodnie skorzystać z powyższych wskazówek. Bardzo możliwe, że gdy się nad tym zastanowisz lub gdy już zaczniesz, wpadniesz na swoje własne rozwiązania. Korzystaj z nich w praktyce, bo chodzi o to, żeby w życiu wiele rzeczy usprawniać. Jako kalendarzową ciekawostkę można wtrącić, że Wigilia i Sylwester – te dwa święta – wypadają zawsze tego samego dnia tygodnia. Być może już zwróciłeś na to uwagę. Na tej podstawie czasami łatwo dokonywać obliczeń w pamięci. Tymczasem życzymy dużo radości i spokoju!

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze