Przejdź na WP

Roboty mogłyby pomóc w rozwiązaniu kryzysu w opiece społecznej

Humanoidalne roboty ze świadomością kulturową i dobrymi obyczajami czuwające przy łóżkach chorych, mogą być dobrym sposobem na rozwiązanie kryzysu wokół opieki dla osób starszych.

1. Robot pomoże w przyjmowaniu leków

Międzynarodowy zespół pracuje nad projektem, który ma rozwijać wszechstronne roboty, pomagające dbać o ludzi starszych w domach opieki lub prywatnych mieszkaniach. Roboty będą oferować wsparcie w codziennych czynnościach, takich jak branie tabletek, ale też będą oferowały swoje towarzystwo. Naukowcy potwierdzają, że może to przyczynić się do poprawy samopoczucia osób starszych, ale też odciążyć szpitale i domy opieki.

Naukowcy z Uniwersytetu Middlesex i Uniwersytetu w Bedfordshire pomagają w budowaniu osobistych robotów społecznych, znanych jako „Pepper Robot”, które mogą być zaprogramowane odpowiednio do osoby, której pomagają.

Jest nadzieja, że praca nad kulturowo kompetentnymi robotami zakończy sie w ciągu trzech lat. Program jest finansowany przez Unię Europejską i rząd japoński.

2. System opieki zdrowotnej stoi przed trudnym zadaniem

Już niedługo roboty będą mogły pomagać osobom starszym w codziennym życiu
Już niedługo roboty będą mogły pomagać osobom starszym w codziennym życiu (Shutterstock)

Prof. Irena Papadopoulos, ekspert w zakresie pielęgniarstwa trans-kulturowego, mówi, że "w czasach, kiedy ludzie żyją coraz dłużej, systemy opieki zdrowotnej są pod coraz większą presją. Wspomagające, inteligentne roboty dla osób starszych mogą zmniejszyć presję wywieraną na szpitale i domy opieki, jak również mogą one poprawić świadczenia opieki w domu i propagować samodzielny tryb życia dla osób w podeszłym wieku. To nie jest kwestia zastąpienia ludzkiego wsparcia maszynami, ale wzmocnienia i uzupełnienia istniejącej opieki”.

"Zaczynamy od pracy z osobami, które prowadzą pół-niezależne życie w domach opieki czy pod kontrolą innych, ale wierzę, że w przyszłości roboty staną się zdolne do przejęcia opieki nad ludźmi, którzy mieszkają we własnych domach".

„Pepper Robots” są produkowane przez firmę Softbank Robotics i już używane w tysiącach domów w Japonii. Amit Humar Pandey, główny naukowiec firmy, powiedział, że Softbank Robotics chce stworzyć świat, w którym roboty współistnieją z ludźmi w zgodzie, po to by kreować mądrzejsze, zdrowsze, bezpieczniejsze i szczęśliwsze życie.

Nie taka straszna starość
Nie taka straszna starość [4 zdjęcia]

W zachodniej kulturze starość jest czymś, co przeraża, z czym się walczy i co ciężko zaakceptować. Chcemy...

zobacz galerię

Jest nadzieja, że nowe roboty pomogą poprawić samopoczucie swoich podopiecznych, zapewniając rozrywkę i pomagając im połączyć się, za pomocą inteligentnych urządzeń, z rodziną i światem zewnętrznym. Roboty będą komunikować się za pomocą mowy i gestów, by móc poruszać się niezależnie i wysłać sygnał, kiedy senior poczuje się gorzej.

Podobne roboty są już wykorzystywane w szpitalach w Japonii do wykonywania zadań, takich jak podnoszenie pacjentów i serwowanie jedzenia. W ostatnim roku realizacji projektu, roboty będą testowane w domach opieki w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także

Prezes spółki Softbank Robotics, dr Sanjeev Kanoria powiedział, że pragnie zrewolucjonizować opiekę nad osobami starszymi poprzez wspieranie pracy personelu, zajmującego się opieką.

"Roboty mogą wspierać pracowników opieki, przyczyniając się do zmniejszenia liczby błędów w leczeniu i pomagając im w kontakcie z zaawansowaną technologią. Pomogą też mieszkańcom domów opieki i seniorom mieszkającym w swoim domu, aby mogli prowadzić bezpieczne i samodzielne życie" – mówi Kanoria.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy