Trwa ładowanie...

Rodzaje kamicy nerkowej

 Sylwia Stachura
06.03.2019 13:18
Rodzaje kamicy nerkowej
Rodzaje kamicy nerkowej (Zdjęcie mężczyzny u lekarz / Shutterstock)

Kamica nerkowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Wytwarzające się w nerkach kamienie powodują silny ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Powstawanie kamieni jest wynikiem zaburzeń gospodarki mineralnej organizmu i zbyt dużego stężenia niektórych substancji w moczu. Istnieje kilka rodzajów kamicy, które rozróżnia się na podstawie składu kamieni nerkowych.

spis treści

1. Objawy kamicy nerkowej

Po czym poznać, że możemy chorować na kamicę nerkową? Pierwszym symptomem jest silny ból, czyli tzw. kolka nerkowa. Ból powstaje, gdy kamień blokuje prawidłowy przepływ moczu. Oprócz kolki u chorych mogą się pojawić nudności, gorączka, ból podczas oddawania moczu oraz krwiomocz. Czasami jednak kamica przebiega bezobjawowo, a kamienie można wykryć dopiero podczas prześwietlenia.

Dowiedz się więcej

2. Skład złogów w nerkach a rodzaj kamicy

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"

Kamienie nerkowe to tak naprawdę złogi substancji chemicznych, które wytrącają się z moczu, a następnie zalegają w układzie moczowym. Biorąc pod uwagę skład kamieni, wyróżnia się kilka rodzajów kamicy: szczawianowo-wapniową, moczanową, fosforanową i cystynową. Objawy choroby są takie same w przypadku wszystkich rodzajów kamicy, jednak sposób leczenia zależy od rodzaju złogów.

3. Leczenie kamicy nerkowej

Sonda

Sonda

Czy wiesz, co jest najważniejsze przy wyborze preparatów na kamicę nerkową? Weź udział w sondzie i sprawdź, na jakie aspekty leków zwracają uwagę inni użytkownicy.

U pacjentów ze zdiagnozowaną kamicą najczęściej stosuje się leczenie środkami farmakologicznymi. Jeśli jednak kamienie są bardzo duże, niezbędna jest operacja. Sposoby leczenia kamicy nie różnią się w zależności od rodzaju kamieni nerkowych, jednak profilaktyka powinna być dopasowana do rodzaju choroby.

Istnieje kilka ogólnych zasad, do których powinni stosować się wszyscy cierpiący na kamicę. Najważniejsza z nich dotyczy picia dużej ilości płynów. Chorym zaleca się picie nawet 3–3,5 litrów płynów dziennie, w różnych postaciach. Najbardziej polecana jest woda, ale można pić również ziołowe napary oraz niezbyt mocną herbatę. Poza tym pacjenci powinni zwrócić uwagę na zawartość soli w swojej diecie, a także zrezygnować z gotowych dań i produktów pełnych konserwantów, barwników i wypełniaczy. Lekarze zalecają też regularną aktywność fizyczną i unikanie stresujących sytuacji.

4. Jak powinna wyglądać dieta w różnych rodzajach kamicy?

Dieta chorych na kamicę zależy od tego, jakiego rodzaje kamienie wytworzyły się w nerkach. Należy wykluczyć pokarmy bogate w substancje, które tworzą złogi w drogach moczowych. Jeśli będziemy unikać zakazanych produktów, a jeść jak najwięcej polecanych, zminimalizujemy ryzyko nawrotów choroby, a więc przykrych dolegliwości i bólu.

Rozwiąż quiz

Rozwiąż quiz

Czy wiesz, w jaki sposób możesz zapobiegać kamicy nerkowej?

Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań i rozwiążesz nasz quiz, aby dowiedzieć się, czy odpowiednio dbasz o zdrowie swoich nerek!

Jeśli masz kamicę szczawianowo-wapniową, powinieneś unikać mleka, nabiału, roślin strączkowych, produktów kiszonych, serów dojrzewających, żółtek jaj oraz kakao, czyli produktów bogatych w wapń. Niewskazany jest również szczaw, szpinak, rabarbar i mocna kawa. Codzienna dieta powinna być bogata w produkty zbożowe oraz owoce.

W przypadku kamicy moczanowej chorzy nie powinni jeść zbyt dużo mięsa (zwłaszcza wieprzowiny i baraniny), śledzi, sardynek, orzechów, a także czekolady i kakao. Co warto wprowadzić do menu? Przede wszystkim produkty nabiałowe, mleko, miód oraz cytrusy.

Na liście produktów zakazanych w przypadku kamicy fosforanowej znajdują się: szpinak, szczaw, rabarbar, kakao, mleko i jego przetwory, jaja oraz mocna herbata i kawa. Jeśli cierpisz na ten rodzaj kamicy, w twojej diecie powinny się znaleźć kasze, makarony, pieczywo, ryby oraz soki i owoce cytrusowe.

Kamica cystynowa jest wadą wrodzoną, jednak dieta może złagodzić jej dolegliwości. Podstawą odżywiania powinno być mleko i jego przetwory, a także produkty roślinne. Czego unikać? Przede wszystkim mięsa oraz produktów o dużej zawartości białka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kolka nerkowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze