Trwa ładowanie...

Rodzaje raka płuc- badania przesiewowe, rodzaje, objawy

Rak płuca to choroba, która jest wyjątkowo groźna. To najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn w Polsce, ale z bardzo dużą częstotliwością występuje także u kobiet, obok raka piersi i raka jelita grubego. Większość osób nie wie jakie są rodzaje raka płuc, a to ma jednak kluczowe znaczenie w jego etiologii oraz sposobie leczenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Rodzaje raka płuc – badania przesiewowe

Skoro rak płuca jest częstą chorobą, która zbiera tak duże żniwo wydawać by się mogło, że są prowadzone odpowiednie badania, które mają na celu wczesne wykrycie choroby i wprowadzenie stosownego leczenia, poprawiającego rokowanie. Obecnie nie są prowadzone żadne badania skriningowe w tym kierunku tak jak ma to miejsce w raku szyjki macicy czy też raku piersi.

2. Rodzaje raka płuc – rak niedrobnokomórkowy

Rak niedrobnokomórkowy płuca to jeden z jego rodzajów, w którym można z kolei wyróżnić kolejne podtypy – rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak oraz rak wielkokomórkowy. Pierwszy typ raka płuc ma duży związek z paleniem papierosów – również paleniem biernym.

Najczęściej rak płuc związany jest z paleniem papierosów
Najczęściej rak płuc związany jest z paleniem papierosów (123RF)

Z kolei gruczolakorak jest z mniejszym stopniu związany z paleniem papierosów. Należy wspomnieć, że rak niedrobnokomórkowy płuca stanowi najczęściej występujący rodzaj – ponad 80% zachorowań jest związanych właśnie z tym nowotworem. Patrząc na dostępne warianty leczenia każdego z nowotworów, akurat rak niedrobnokomórkowy jest mało podatny na leczenie chemioterapeutyczne - główną rolę w terapii tego rodzaju nowotworu odgrywa zabieg chirurgiczny.

3. Rodzaje raka płuc – rak drobnokomórkowy

Ten rodzaj nowotworu występuje zdecydowanie rzadziej niż w przypadku raka nie drobnokomórkowego płuc – stanowi nie więcej jak 20 % zachorowań. Sposób leczenia tego nowotworu to głównie chemioterapia oraz radioterapia – zabiegi chirurgiczne w jego przypadku stosuje się rzadko.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Rodzaje raka płuc – objawy

Mówiąc o chorobach nowotworowych zawsze warto wspomnieć o objawach jakie są związane z ich występowaniem. W przypadku raka płuc często pojawia się kaszel - warto jednak zaznaczyć, że jeśli już wcześniej występował kaszel (na przykład u palacza papierosów) to należy zaobserwować czy jego charakter nie uległ zmianie. Może pojawić się również ból w obrębie klatki piersiowej oraz krwioplucie.

Objawem, który również powinien zwiększyć naszą czujność są nawracające infekcje układu oddechowego. Warto także zauważyć, że rak płuca może przebiegać skrycie i pierwsze jego objawy występują na skutek obecności przerzutów do innych narządów. Rak płuca najczęściej przerzutuje do kości i mózgu.

Powodzenie oraz szanse wyleczenia jak w przypadku większości chorób nowotworowych zależą od stopnia zaawansowania choroby w momencie wykrycia oraz rodzaj nowotworu, który występuje u danego człowieka. Z tego względu jeśli pojawiają się objawy niepokojące nie warto czekać – najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zweryfikuje nasz stan zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.