Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny wywodzi się z początków XX wieku i koncentruje na interpretacji tancerza, a nie pojedynczych krokach. Tancerze odrzucają ograniczenia klasycznego baletu i skupiają się na tych prądach w tańcu, które za największą wartość uznają emocje. Kiedy na początku XX wieku europejscy tancerze zaczęli buntować się wobec surowych zasad klasycznego baletu, jego technik, kostiumów i butów, zwolenników zyskało nowatorskie, świeże spojrzenie na taniec. Pionierzy tańca nowoczesnego często tańczyli boso w odkrywających ciało kostiumach.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Kroki w tańcu nowoczesnym

Tancerze tańca nowoczesnego są zachęcani do wykorzystania swoich uczuć i nastrojów, by w ten sposób zaplanować kroki i układy. Wielu tancerzy wymyśla swoje własne kroki taneczne, zamiast kopiować te już znane, jak ma to miejsce w klasycznym balecie. Podczas gdy tancerze baletowi próbują osiągnąć swoimi ruchami wrażenie lekkości i unoszenia się w powietrzu, tancerze tańca nowoczesnego celowo używają przyciągania ziemskiego jako elementu swoich choreografii. Ciężar ciała ma za zadanie podkreślenie ruchu. Celowe upadki na podłogę są wyraźnym kontrastem do wyprostowanej pozy tancerzy baletowych.

Style tańca nowoczesnego

W początkach swojego istnienia taniec nowoczesny był niezwykle radykalny i zupełnie różny od baletu. Jednak z czasem taniec nowoczesny zaczął czerpać z innych dyscyplin, na przykład z tańca jazz, stepowania, a nawet z baletu. Niektórzy tancerze korzystają z osiągnięć zarówno tańca nowoczesnego, jak i baletu.

Do tańca nowoczesnego zalicza się: new style, jazz, hip-hop, breakdance, disco dance, street jazz, modern jazz oraz dancehall.

Krótka charakterystyka wybranych stylów tanecznych:

  • New style – taniec, który kształtował się wraz z rozwojem kultury hiphopowej. Ruchy w tym tańcu są żywe i zwinne, a zarazem radosne.
  • Dancehall – wywodzi się z Jamajki, gdzie powstał w latach 60. minionego wieku. Styl ten nawiązuje do reggae oraz jamajskiego social-dances. Współcześnie zalicza się go do hip-hopu. Taniec cechuje się ogromną dynamiką i charakterystycznymi dla niego ruchami bioder.
  • Street jazz – łączy w sobie elementy stylu funky, R&B oraz klasycznego jazzu. Jest to styl bardzo wymagający i trudny w opanowaniu, a zarazem dostarcza tancerzom wiele radości i pozytywnej energii.
  • Modern jazz – nazywany bywa tańcem kontrastów, ponieważ układy taneczne bazują na przeciwieństwach – jeśli przed chwilą było wznoszenie, musi nastąpić opadanie, a po przyspieszeniu zwolnienie. Modern jazz wykorzystuje także ruchy konkretnych części ciała, nie zaś ciała jako całości.

Słynni tancerze

Do znanych osób w tańcu nowoczesnym należą: Ruth St. Denis, Martha Graham i Isadora Duncan. Każda z tych kobiet wypracowała swój charakterystyczny styl tańca.

Taniec nowoczesny narodził się jako wyraz sprzeciwu wobec surowych norm, które obowiązują w klasycznym balecie. Jednak w ostatnich latach pojawił się trend łączenia różnych stylów tańca ze sobą, co jest widoczne w tańcu nowoczesnym. Wielu tancerzy potrafi zatańczyć bezbłędnie układ baletowy i wzbudzić w widzach emocje swoimi interpretacjami w tańcu nowoczesnym.

Joanna Brodziak, Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Tańce nowoczesne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Tańce nowoczesne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Tańce nowoczesne
Tańce nowoczesne

Kroki do tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny różni się od klasycznych tańców standardowych, dzięki czemu jest popularny wśród młodych ludzi. Nie oznacza to jednak, że dojrzałe (...) . Jakie inne kroki należy podjąć, by przyswoić sobie taniec nowoczesny? Taniec...

Tańce nowoczesne

Taniec breakdance - zdjęcia

Taniec breakdance - zdjęcia

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze. Breakdance to także mowa ciała i gestykulacja w rytm muzyki - wyrażanie siebie.

Tańce nowoczesne

Taniec współczesny - zdjęcia

Taniec współczesny - zdjęcia

Ruchy tańca współczesnego wymagają precyzji i dokładności ze strony tancerza. Taniec współczesny to taniec dla wrażliwych, otwiera pole wyobraźni, pozwalając na wyrażenie własnych emocji poprzez ruchy.

Tańce nowoczesne

Zajęcia tańca

Zajęcia tańca

Taniec to wspaniała forma spędzania czasu i aktywności fizycznej! Dobra zabawa przede wszystkim!

Tańce nowoczesne

Taniec nowoczesny dla dzieci

je na zajęcia. Wybór tańca dla dziecka Taniec nowoczesny nie oznacza jednorodnego rodzaju tańca. To połączenie kilku tańców, które powstały już w XX (...) wieku. Taniec nowoczesny łączy w sobie style takie jak: taniec...

Taniec

Tańce nowoczesne

Tańce nowoczesne wymagają długiej nauki. Jednak można tańczyć je solo - jeśli masz tylko na to ochotę. Ten rodzaj tańca nie nadaje się na deski (...) koordynacji ruchów. Aby tańczyć na wysokim poziomie,...

Tańce akrobatyczne

Jackson style (WIDEO)

Jackson style (WIDEO) Odtwórz wideo

techniki. Taniec Jacksona łączy w sobie figury akrobatyczne oraz partie tańca nowoczesnego. Hip-hop, jazz, rock and roll, funky oraz old school (...) Michael Jackson zapoczątkował specyficzny styl tańca...

Tańce egzotyczne

Taniec bollywood

, to nowy rodzaj ćwiczeń. Oryginalny taniec bollywood, jaki można spotkać w filmach z kina bollywoodzkiego, to układ tańczony przez jedną osobę (...) lub przez aktora i grupę tancerzy. Czasem taniec...

Tańce akrobatyczne

Taniec breakdance

, Four Step, Three Step, Baby Love. Nauka tańca breakdance odbywa się w szkołach tańca nowoczesnego. Zajęcia przeznaczone są raczej dla dzieci (...) Breakdance jest tańcem znanym jako...

Tańce akrobatyczne

Taniec hip-hop

muzycznym, zwanym beatem lub bitem, którego podstawą jest perkusja. Taniec nowoczesny hip-hop Taniec nowoczesny ukształtował się w latach 1930-1950 (...) - taniec...