Trwa ładowanie...

Roller - korzyści, rodzaje, sposób użytkowania

Avatar placeholder
29.04.2021 11:58
Roller - korzyści, rodzaje, sposób użytkowania
Roller - korzyści, rodzaje, sposób użytkowania

Roller jest wałkiem do masażu wykonanym z pianki. Zazwyczaj rollery na powierzchni posiadają wypustki, mogą mieć różne kształty oraz różny rodzaj twardości. Roller doskonale pomoże w ukojeniu bóli mięśni, jednak należy wiedzieć jak z niego korzystać.

spis treści

Rollery używane są do masażu mięśni, który możemy wykonywać sami, w domowym zaciszu. Jest doskonałym rozwiązaniem stosowanym tuż po treningu lub w czasie rehabilitacji.

1. Roller - korzyści

Ból mięśni pojawia się często, kiedy za dużo ćwiczymy lub robimy to niewłaściwe. Zbyt duża ilość ćwiczeń prowadzi także do powstawania nieprzyjemnych zakwasów, które często uniemożliwiają nam wykonywanie ćwiczeń kilka następnych dni po treningu.

Zobacz film: "Jak uniknąć skurczów mięśni?"

Następny błędem, który jest często popełniany przez osoby ćwiczące to brak rozgrzewki oraz brak rozciągania mięśni po treningu. W problemach bólów mięśni bardzo pomocny nam będzie roller, dostosowany do naszych potrzeb.

Korzyści użytkowania rollerów jest bardzo wiele. Rollery doskonale rozluźniają mięśnie po treningu, pomagaja rozbić powstałe na mięśniach zgrubienia, poprawiają ukrwienie, pomagają niwelować stany zapalne, wspomagają produkcję kolagenu.

Utrzymywanie mięśnie w odpowiednim stanie jest ważne, powinniśmy o nie dbać nie tylko w trakcie treningu, ale również po nim. Pamiętajmy o rozciąganiu! Jeżeli czujemy bóle mięśni, użyjmy rollera, możemy używać go codziennie, także do zwykłego masażu, mającego na celu ujędrnić skórę.

2. Roller - rodzaje

Jak już zostało wspomniane rollerów jest wiele rodzajów. Służą nam w zależności od stopnia wytrenowania lub problemów mięśniowych, z którymi mamy problem. Na rynku są dostępne rollery miękkie, rollery twardsze i te, które cechuje największa twardość. Osobom regularnie uprawiającym sport polecane są te o średniej twardości, natomiast zaawansowanym sportowcom i osobom z dużym napięciem, dobrze służą rollery twarde. Istnieją rollery o gładkiej, jednolitej powierzchni oraz rollery z wypustkami.

Najlepiej jest zaopatrzyć w roller dobrej jakości, który będzie służył długo i który szybko nie ulegnie zniszczeniu, odkształceniu. Ceny najtańszych rollerów wahają się w granicach 50 złotych, te lepszej jakości kosztują ponad tą cenę, jednak są bardzo polecane i warte swojej ceny.

Czy znasz wszystkie zalety masażu?
Czy znasz wszystkie zalety masażu? [6 zdjęć]

Masaż pobudza krążenie krwi, dlatego wykonywany regularnie, zabieg ten może zapewniać skórze młody i

zobacz galerię

3. Roller - sposób użytkowania

Chcąc rozmasować albo ukoić ból danego mięśnia, należy masować go około 30 sekund. Masowanie rollerem odbywa się od góry ku dołowi, na całej powierzchni mięśnia. Nie zniechęcajmy się bólem. Musi boleć, od tego jest roller, aby ów ból zniwelować. Masujmy się powoli, ale dokładnie. Masowaniu można poddawać każdy mięsień naszego ciała, począwszy od klatki piersiowej, a skończywszy na mięśniach łydek.

Pamiętajmy, że rollerem nie należy masować stawów oraz kości. Zdarzają się osoby nieumiejętnie wykorzystujące rollery, jeżeli więc nie jesteśmy do końca pewni jak się masować, udajmy się z pytaniem do fizjoterapeuty, który dokładnie, krok po kroku wytłumaczy i pokaże nam jak poprawnie masować daną partię mięśniową.

Rollowanie samodzielne to bardzo przydatna umiejętność w dzisiejszych czasach. Jeżeli borykamy się z codziennym, po treningowym bólem mięśni, to warto jest skorzystać z nowinek sportowych, używajmy rollera i nie bójmy się go. Jedyne co możemy zyskać to poprawę stanu naszych mięśniu, większe napięcie skóry, a także redukcję cellulitu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze