Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ropa w zębie – czym jest, przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Avatar placeholder
19.12.2023 08:39
Ropa zębie objawia się zapaleniem i zbieraniem się substancji ropnej w obrębie wierzchołków korzeni zębów
Ropa zębie objawia się zapaleniem i zbieraniem się substancji ropnej w obrębie wierzchołków korzeni zębów (adobestock)

Ropa w zębie jest dolegliwością bardzo bolesną, ale powstającą wtedy, kiedy dłuższy czas ból zęba jest bagatelizowany. Zwlekanie z dolegliwością zębową z całą pewnością nie przyniesie żadnego pożytku, a wręcz ból i straty pieniężne. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty, a przede wszystkim wizyty, wtedy kiedy boli ząb.

spis treści

1. Ropa w zębie – czym jest?

Ropa zębie objawia się zapaleniem i zbieraniem się substancji ropnej w obrębie wierzchołków korzeni zębów. Zbieranie się ropy w zębie jest bardzo bolesną dolegliwością, choremu sprawia ból nawet lekkie dotknięcie zakażonego miejsca, nie wspominając o myciu zębów czy jedzeniu. Ropa w zębie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem dentystą, gdyż tylko wtedy jest szansa na pozbycie się ropy, a także odratowanie często bardzo chorego zęba.

2. Ropa w zębie – przyczyny powstawania

Ropa w zębie powstaje, ponieważ w jamie ustnej żyje wiele bakterii, które odpowiedzialne są za zarażenie zębów. Kiedy bakterie dostaną się do najczulszego miejsca w zębie, czyli do miazgi, gwarantowany jest stan zapalny zęba, a także leczenie kanałowe. Zarażona miazga zęba powoduje powstawanie bolących pęcherzy, wypełnionych bakteriami i ropą.

3. Ropa w zębie – objawy

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Do najczęstszych objawów, które zapowiadają nadejście stanu zapalanego należą:

  • drażliwość dziąsła w momencie dotykania, jedzenia, a nawet mówienia;

  • opuchlizna na policzku;

  • możliwość wystąpienie gorączki;

  • złe samopoczucie.

4. Ropień w zębie – leczenie

Ropień w zębie można wyleczyć. Jest to proces długi i bolesny. Chociaż zdają się przypadki, gdy ropień przebija się samoistnie. Leczenie ropienia przez lekarza polega na nacięciu ropnia i wypuszczeniu zalegającej ropy, dopiero po tym zabiegu możliwe jest dalsze leczenie chorego zęba. Nie można podjąć leczenia mając pod zębem ropę.

Zdarzają się osoby, które starają się wyleczyć ropień zęba w domu, niestety na niewiele zdadzą się te próby. Mogą jedynie pogorszyć sprawę, gdyż czasami koniecznie jest nacięcie nawet skóry twarzy, ponieważ nawet w tych miejscach dochodzi do zarażenia ropą. Nie wskazane jest też rozcinanie ropnia czy jego przebijanie samemu, najlepiej w tym celu udać się do profesjonalisty.

Ropnie w zębach powstają na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej oraz niepoprawnej diety. Najważniejsze jest, aby wyeliminować z codziennego odżywiania produkty, które bogate są w cukier, niestety to właśnie on lubiany przez większość ludzi, szkodzi najbardziej. Oprócz pozbycia się z diety cukrów, należy zadbać o prawidłową, regularną i dokładną higienę jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku i to najlepiej pastą bez dodatku fluoru.

Oprócz szczotkowania powinno się zęby nitkować, aby po przekąskach pozbywać się niestrawionego pokarmu, który przyczynia się do powstawania próchnicy zębów.

Musisz to wiedzieć

Regularne wizyty u specjalisty mogą okazać się zbawienne. Co pół roku należy wybrać się do dentysty w celu kontroli stanu uzębienia, a także wyeliminowania możliwych początkowych chorób zębów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze