Trwa ładowanie...

Równowaga kwasowo-zasadowa. Dlaczego warto dbać o nawodnienie?

Avatar placeholder
27.05.2021 11:33
Płatna współpraca z marką Alcalia
(pixabay)

Powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie, to poprawia zdrowie, jest korzystne dla urody i samopoczucia – jak mantrę słyszymy to zalecenie od lekarzy, dietetyków czy trenerów, a często pojawiającym się argumentem jest mityczne „odpowiednie nawodnienie organizmu”. Dlaczego akurat dwa litry, jaką najlepiej pić wodę, jakie ma właściwości woda alkaliczna, a także co kryje się za terminem nawodnienie?

Uzupełnić niedobory – dla zdrowia...

Dlaczego warto dbać o nawodnienie? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest wbrew pozorom dosyć prosta: ciało człowieka w ok. 70% składa się z wody, jest ona podstawą funkcjonowania organizmu. Nasz tryb życia, nawet w przypadku osób odżywiających się świadomie, dbających o formę i ruch (nie wspominając o tych z nas, którzy ćwiczą rzadko i jedzą niezdrowo) wymaga uzupełniania niedoborów wody. W momencie, gdy zaczyna jej brakować, zaburzony zostaje rytm pracy naszego organizmu – a to może prowadzić do poważnych i niebezpiecznych konsekwencji.

  • Nasze ciało składa się w dużej mierze z wody, dlatego w momencie, kiedy następuje jej niedobór, funkcje organizmu są w dużej mierze hamowane. Enzymy nie mogą poprawnie wpływać na reakcje, następują problemy z odpowiednią wymianą gazową, zmniejsza się ilość krwi, następuje duże zachwianie podstawowych funkcji ochronnych – wymienia Marta Majszyk-Świątek, kosmetolog.

... i urody

Niedobory wody w organizmie, nawet niewielkie, bardzo szybko widoczne są w kondycji naszej skóry.

  • Dla cery prawidłowe nawodnienie ma duże znaczenie i przekłada się na odpowiednie nawilżenie skóry. Kosmetyki chronią przed utratą wody w naskórku, natomiast dostarczenie wody musi odbywać się od wewnątrz. Brak odpowiedniego nawodnienia przekłada się na stan skóry. Procesy starzenia zachodzą o wiele szybciej, komórkom trudniej jest pozbywać się wolnych rodników czy wydalać zbędne produkty przemiany materii. Skóra staje się sucha, często łuszcząca, nadwrażliwa na bodźce. Traci swoją jędrność i elastyczność oraz naturalny koloryt. Struktury komórkowe bez odpowiedniej ilości wody nie mogą prawidłowo pracować, co przekłada się na zaburzoną pracę całego organizmu – podkreśla Marta Majszyk-Świątek.

Jak zatem zadbać o nawodnienie, by uniknąć tych konsekwencji? Kluczem jest dbanie o równowagę kwasowo-zasadową organizmu – a odpowiednia woda jest najlepszym do tego narzędziem.

(mat. partnera)

Kwas i zasada, czyli ważne jest pH

Gospodarka kwasowo-zasadowa naszych ciał, za którą w głównej mierze odpowiadają płuca oraz nerki, jest kluczowa dla zachowania pełnej sprawności. pH to nic innego jak miara kwasowości lub zasadowości, opiera się na stężeniu jonów wodoru. Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym poszczególne organy czy układy naszego organizmu mogą funkcjonować w odpowiednim dla siebie pH.

W standardowych warunkach organizm nie potrzebuje więc wsparcia, by pH krwi było utrzymane na odpowiednim poziomie. Jednak ludzka maszyneria każdego dnia narażona jest na wiele ataków, prowadzących do problemów na polu oddechowym lub metabolicznym. Choroby przewlekłe, zatrucia pokarmowe, urazy, infekcje, stany zapalne, stosowane leki, to wszystko przyczynia się do wahań w stężeniach jonów potasu, wodoru, chlorków czy zaburzeń pracy nerek – tłumaczy dietetyk Justyna Mizera. - W takiej sytuacji można zostawić organizm, by sam sobie z tym radził, zapewne z różnym skutkiem, albo też wesprzeć go odpowiednią dietą.

Jak podkreślają eksperci, to co jemy i pijemy ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszych organizmów. Zwłaszcza osobom preferującym produkty odzwierzęce, o silnym działaniu zakwaszającym, polecane jest włączenie w codzienną dietę składników o wysokim pH i działaniu alkalizującym. Mogą to być warzywa, owoce, a także odpowiednia woda alkaliczna, by kontrolować na bieżąco stosunek kwasów do zasad.

(mat. partnera)

Dzięki zachowaniu równowagi organizm lepiej radzi sobie ze stresem, wolnymi rodnikami, a co za tym idzie ze stanami zapalnymi, ale też z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych – dodaje Justyna Mizera.

Woda wodzie nierówna

Wbrew pozorom woda nie jest wszędzie taka sama i naprawdę ma znaczenie, jaki jej rodzaj wybierzemy. Różne rodzaje przez swój skład i zawartość mikroelementów nieco inaczej oddziałują na nasze ciała, mogą mniej lub bardziej wspomagać nasze organizmy w walce o zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Jedną z najlepszych, polecanych wód jest superwater Alcalia – wydobywana z głębokości 1200 metrów naturalnie alkalizująca woda. Jej cechą charakterystyczną jest wysokie, zasadowe pH 9,36 oraz unikalna struktura molekularna, która sprawia, że cząsteczki wody zlepiają się w mniejsze skupiska tzw. klastry, przez co łatwiej przenikają przez błony komórkowe organizmu – a tym samym skuteczniej go nawadniają i dotleniają. Wysokie pH wspiera redukcję mleczanów, które odpowiadają za powstawanie tzw. zakwasów. Woda alkaliczna pozwala zniwelować przykre dolegliwości po intensywnym wysiłku, zwiększyć wydolność i wytrzymałość organizmu oraz przyspieszyć jego regenerację. Działając zasadowo na soki żołądkowe, Alcalia pomaga zmniejszyć uczucie nadkwasoty i zgagi w przełyku, neutralizuje objawy refluksu, wspomaga procesy trawienia, stymuluje perystaltykę przewodu pokarmowego i dba o nasz metabolizm. Dodatkowo, jako woda alkaliczna jest naturalnym antyoksydantem, który neutralizuje działanie wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia; jej odczyn zasadowy oznacza lepsze nawodnienie i wewnętrzne nawilżenie skóry.

Zdrowie, wygląd i samopoczucie

Zdrowy tryb życia – łatwiej powiedzieć niż wykonać, w praktyce często musimy mierzyć się z niedoborami warzyw i owoców w diecie oraz nadmiarem cukru i tłuszczów. Nie bez znaczenia pozostaje również stres, pośpiech i brak wystarczającej ilości ruchu – wszystko to odbija się na naszym zdrowiu i wyglądzie, co bezpośrednio przekłada się na samopoczucie. Regularne picie odpowiedniej ilości dobrej jakościowo wody nie rozwiąże wszystkich tych problemów i nie zastąpi zbilansowanej diety oraz ruchu, jest jednak fundamentalnym krokiem, by wspomóc nasz organizm i neutralizować negatywne konsekwencje niezdrowych nawyków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Alcalia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze