Rozciąganie do szpagatu - cierpliwość, rozgrzewka, ćwiczenia

Szpagat wykonuje się podczas treningów różnych dyscyplin sportowych. Jednak, żeby móc prawidłowo go zrobić należy przedtem solidnie rozgrzać mięśnie. Zaleca się wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które należy wykonywać regularnie. Rozciąganie do szpagatu jest skuteczną metodą, aby po pewnym czasie osiągnąć cel.

Rozciąganie do szpagatu - cierpliwość

Wykonanie szpagatu wymaga ćwiczeń i jest czasochłonne. Talent i predyspozycje mają tu duże znaczenie, jednak ważne jest, aby odpowiednio wygimnastykować własne ciało. Rozciąganie do szpagatu pozwoli na to, żeby mięśnie stały się bardziej elastyczne i przygotowane do sprostania zadaniu. Trzeba tez wykazać się cierpliwością oraz zaangażowaniem. Ważna jest też technika wykonywania rozciągania do szpagatu, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do urazów, a nawet groźnych kontuzji. Zanim więc uda się wykonać szpagat, to na sali treningowej trzeba spędzić od kilku do kilkunastu tygodni.

Zobacz film: "Domowe sposoby na rozciąganie"

Najmodniejsze rodzaje aktywności fizycznej

To dyscyplina łącząca w sobie cechy baletu i fitnessu. Doskonale wpływa na mięśnie kręgosłupa i postawę ciała. Co więcej, bootie balet doskonale rozciąga...

Rozciąganie do szpagatu - rozgrzewka

Najpierw należy porządnie rozgrzać wszystkie mięśnie, żeby przejść do właściwych ćwiczeń. Rozciąganie do szpagatu trzeba zacząć od rozgrzewki. Powinna ona trwać od ok. 10 - 20 minut. Bardzo dobry jest trucht po obwodzie sali gimnastycznej lub po prostu w miejscu.

Rozciąganie do szpagatu powinno też uwzględniać takie elementy rozgrzewki jak tzw. skipy w miejscu, czyli unoszenie wysoko kolan, uderzanie pietami o pośladki, podskoki w miejscu oraz pajacyki, czyli tzw. ćwiczenia kardio. Bardzo dobre są też skrętoskłony, krążenie w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Rozciąganie do szpagatu powinno też uwzględniać rozgrzanie ramion.

Rozciąganie do szpagatu - ćwiczenia

Po rozgrzewce można przejść do właściwych ćwiczeń. Przy rozciąganiu do szpagatu bardzo dobre są wykroki. Należy je stosować raz na jedną, raz na drugą nogę próbując w takiej pozycji wytrzymać kilkanaście sekund.

Rozciąganie do szpagatu można łączyć z elementami jogi. Należy przyjąć pozycję jak do siadu płotkarskiego, a następnie należy odchylać się ku tyłowi, żeby położyć się na plecach. Oczywiście na początku można zacząć od wykonywania tylko samego siadu na każdą z nóg.

We wszytskich opisanych pozycjach należy wytrzymać kilkanaście sekund, nawet do pół minuty. Wykonując rozciąganie do szpagatu można posłużyć się przyrządami do ćwiczeń lub wykorzystać zwykły stół. Należy stanąć do niego przodem. Rozciąganie do szpagatu wykonujemy tak, aby oprzeć o niego jedną stopę, a druga musi być wyprostowana.

Blat stołu powinien sięgać do bioder. Teraz należy wykonywać skłony do nogi znajdującej się na podłożu i wytrzymać tak kilkanaście sekund. Potem trzeba zmienić nogę. Drugi wariant zakłada, że należy stanąć tyłem do stołu opierając stopę na blacie. Tak samo jak wczesniej należy wykonać skłon do nogi opartej na podłożu.

Rozciąganie do szpagatu można też wykonywać w klęku na jednej nodze. Drugą trzeba wysunąć do przodu i ugiąć pod kątem prostym. Teraz należy dociskać miednicę do podłoża przez kilkanaście sekund. W tej pozycji można też wykonać kolejne ćwiczenie. Trzeba chwycić dłonią stopę klęczącej nogi i przyciągać do pośladka. Oczywiście w każdym ćwiczeniu trzeba stymulować obydwie nogi.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć