Trwa ładowanie...

Rozpoczyna się badanie układu oddechowego dla ponad 600 Polaków.

Avatar placeholder
15.04.2021 16:10
Materiał sponsorowany przez
(Materiał prasowy)

Polski startup StethoMe, który dostarcza bezprzewodowe stetoskopy m.in. na front walki z koronawirusem, udoskonali wykorzystywane algorytmy sztucznej inteligencji, co może przyczynić się do szybszego wykrywania zaostrzeń i monitorowania chorób układu oddechowego.

Środki na przeprowadzenie badania pochodzą z programu „Szybka Ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Celem ogólnopolskiego badania StethoMe jest dalszy rozwój algorytmów sztucznej inteligencji (AI), współpracujących z inteligentnym stetoskopem StethoMe. Dzięki zebranym danym możliwe będzie stworzenie spersonalizowanego indeksu oddechowego (PRI), porównującego obecny stan zdrowia pacjenta ze zdefiniowanym wcześniej stanem stabilnym. Opracowany zostanie także podsystem, który będzie wspierał decyzje lekarzy i selekcję pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia.

"Epidemia koronawirusa jest szczególnie dokuczliwa dla pacjentów chorujących na przewlekłe choroby płuc. Zwykłe telekonsultacje często są bardzo ryzykowne - lekarz musi podejmować decyzje bez możliwości wykonania podstawowego badania - osłuchania płuc. W StethoMe, dzięki sztucznej inteligencji, już dzisiaj bardzo wspieramy pacjentów astmatycznych, którzy mogą na co dzień kontrolować chorobę, a wyniki w wygodny sposób wysyłać do lekarza. Dzisiaj algorytmy odnoszą się do ogólno przyjętych norm i zasad oraz danych populacyjnych. W przypadku PRI chcemy pójść o krok dalej - spersonalizować algorytm dla każdego użytkownika z osobna, tak aby badanie mogło się odnosić do historii choroby pacjenta i szybciej wykrywać nadchodzące zaostrzenie choroby. A do astmy dodamy kolejne choroby przewlekłe i COVID." - komentuje Wojciech Radomski prezes i współzałożyciel StethoMe.

StethoMe to inteligentne urządzenie medyczne do monitorowania układu oddechowego w warunkach domowych. Pacjent przykłada urządzenie do klatki piersiowej i postępuje według wskazówek wyświetlanych w aplikacji. Po badaniu pacjent otrzymuje wynik, który określa, czy zostały wykryte nieprawidłowe dźwięki osłuchowe w układzie oddechowym oraz ich rodzaj. Link do zarejestrowanych nagrań/wynik badania można wysłać do lekarza i w razie konieczności umówić się na e-wizytę, usługę oferowaną w ramach telemedycyny. Za pomocą StethoMe można również precyzyjnie monitorować choroby przewlekłe układu oddechowego, takie jak astma.

(Materiał prasowy)

Inteligentny stetoskop StethoMe może być używany przez każdego z nas w warunkach domowych. Urządzenie jest także szczególnie przydatne w okresie walki z pandemią. StethoMe nie wymaga od lekarza zdejmowania kombinezonu, który jest przeszkodą przy osłuchiwaniu pacjenta z użyciem tradycyjnego stetoskopu. Ze StethoMe korzystają między innymi oddziały alergologiczne, pulmonologiczne, a także inne podmioty zaangażowane w walkę z pandemią Covid-19, również poza Polską.

Projekt „Udoskonalenie systemu StethoMe poprzez wdrożenie personalizowanego indeksu oddechowego (PRI) do monitorowania funkcjonowania układu oddechowego oraz podsystemu wspierającego decyzję i selekcję pacjentów” realizowany jest dzięki współfinansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Ramach programu Szybka Ścieżka, który jest częścią Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zapisy do udziału w badaniu już się rozpoczęły. Na stronie internetowej https://stethome.com/ogolnopolskie-badania-stethome?utm_source=media&utm_medium=wp&utm_campaign=badania_stethome można znaleźć więcej szczegółowych informacji oraz dokonać zapisu by dołączyć do badań.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze