Rozstanie z dzieckiem

Jesteś świeżo upieczoną mamą i pragniesz wrócić do pracy? Towarzyszy ci lęk o bezpieczeństwo maleństwa podczas twojej nieobecności? Zadręczasz się myślami, że zostawiłaś swoje bezbronne dzieciątko? Te lęki towarzyszą każdej mamie chcącej powrócić do pracy - są one zupełnie normalne - sęk w tym, czy uda nam się je pokonać czy nie. Jak przetrwać rozstanie z dzieckiem po powrocie do pracy i co zrobić, by dziecko jak najmniej dotkliwie przeszło rozłąkę z mamą?

Co po urlopie macierzyńskim?

Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Kiedy urlop macierzyński dobiega końca, wiele kobiet zastanawia się nad powrotem do pracy. Właśnie wtedy pojawiają się najgorsze rozterki związane z poczuciem winy wobec dziecka. Zadajemy sobie pytanie, czy możemy wrócić po urlopie macierzyńskim do codziennych obowiązków i zostawić malucha z dziadkami albo nianią. Świeżo upieczona mama nie ma łatwego życia, gdyż zewsząd dobiegają głosy mówiące o tym, jak bardzo niekorzystnie może to wpłynąć na rozwój dziecka. Część psychologów uważa, że matka powinna zostać przy dziecku przynajmniej półtora roku. Jeśli zatem nie chcesz opuszczać dziecka na całe osiem godzin, postaraj się o pracę w wymiarze połowy etatu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jeżeli zdecydujesz się powrócić do pracy, musisz liczyć się z tym, że możesz nie zobaczyć jako pierwsza, jak malec siada i uczy się chodzić. Świadomość ta jest tak głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, że niestety trudno z nią dyskutować. Jeśli masz jednak na tyle siły, aby przeciwstawić się tym stereotypowym sądom, spróbuj i pamiętaj, że matka szczęśliwa, to matka spełniona.

Obawa młodej mamy przed powrotem do pracy

Każda młoda mama boi się reakcji dziecka na jej nieobecność. Warto także zwrócić uwagę na to, że my same nie zdajemy sobie często sprawy z tego, jak bardzo pragniemy pozostać przy swoich pociechach. Jeżeli zatem nie czujesz się na siłach, to o ile nie musisz wrócić do pracy, nie zmuszaj się. Jeśli zależy ci na towarzyszeniu swojemu dziecku w rozwoju, w stawianiu przez niego pierwszych kroków, wypowiadaniu pierwszych słów - warto pozostać w domu jak najdłużej. Istnieje jednak obawa, że im dłużej pozostaniesz w domu, tym trudniejszy będzie powrót do pracy. Czasami staje się on też, niestety, niemożliwy – gdy np. okazuje się, że zbyt długa twoja nieobecność w pracy po urodzeniu dziecka zmusiła pracodawcę do zatrudnienia na twoje stanowisko nowego pracownika. Jeśli chcesz jednak spełniać się zawodowo, bo macierzyństwo ci nie wystarcza, pomyśl o sobie. Jeżeli pomyślisz o swoich potrzebach, unikniesz depresji, która zbiera ogromne żniwo wśród młodych matek. Daj sobie prawo do wyboru. Odrzuć nakazy społeczne i związaną z nimi presję.

Jeżeli zdecydowałaś się jednak na powrót do pracy, to unikaj sytuacji, w których pokazujesz dziecku, jak ciężko to znosisz. Postaraj się zapewnić sobie optymalną ilość relaksu w sposób, jaki jest dla ciebie dobry. Panuj też nad swoimi emocjami, zwłaszcza przy dziecku, bo w przeciwnym razie maluch zrobi się równie niespokojny, może mieć problemy ze snem, czy też inne fizyczne dolegliwości - co sprawi, że rozstanie stanie się jeszcze trudniejsze, a ty zaczniesz się zadręczać o to, czy aby na pewno dobrze wypełniasz swoją rolę mamy. Jako młoda mama wiesz, jak wiele rozterek pojawia się przy okazji rozpatrywania powrotu do pracy. Często towarzyszą temu strach i zagubienie, są to jednak zupełnie normalne objawy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, co przemawia za nią, a co przeciwko niej. Rozważ wszystkie za i przeciw, organizując naradę rodzinną, jeśli twoja decyzja ma zależeć od tego, czy inni członkowie rodziny wesprą cię w pogodzeniu roli mamy i pracownika.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Powrót do pracy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Powrót do pracy
Powrót do pracy

Spacer z nianią

Spacer z nianią

Przy doborze niani najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jakim jest ona człowiekiem i czy ma dobre podejście do dzieci.

Powrót do pracy

Odpowiedni wiek do żłobka

Odpowiedni wiek do żłobka

Psychologowie są zdania, że nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka. Lepiej poczekać, aż maluch skończy przynajmniej pierwszy rok życia.

Powrót do pracy

Niania do dziecka

Zwykle, kiedy mama wraca do pracy i nie ma z kim zostawić dziecka, staje się to dla niej problemem. Jednym z pomysłów opieki nad dzieckiem (...) do pracy. Doświadczenie i referencje są istotne, ale ważniejsze jest to,...

Powrót do pracy

Nowe umiejętności dziecka

Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Powrót do pracy

Maluch z babcią

Maluch z babcią

Babcie często rozpieszczają wnuki i pozwalają im na wiele rzeczy, do których rodzice mają krytyczne nastawienie.

Powrót do pracy

Opieka nad dzieckiem

musi podjąć, zanim zakończy się urlop macierzyński i nastąpi czas powrotu do pracy. Tymczasem związek matki z dzieckiem jest tak szczególny, że trudno (...) do pracy Kobieta, zanim zdecyduje się na...

Powrót do pracy

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Dziecko w żłobku czy pod opieką mamy? To częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc babci lub nie stać (...) otoczeniem, może - paradoksalnie - wpłynąć pozytywnie na system obronny organizmu naszego...

Rozstanie

Dzieci a rozwód

Dzieci a rozwód

Istnieje model naprzemiennej opieki nad dzieckiem, w którym rodzice mają takie same prawa do opieki nad maluchem.

Weekend w Polsce

Wypoczynek z dzieckiem

Wypoczynek z dzieckiem

Słoneczna pogoda, bezchmurne niebo, wysoka temperatura, a dookoła piaszczysta plaża i woda. Idealne miejsce do zabawy dla każdego malucha.