Trwa ładowanie...

Roztwór kwasu borowego wycofany z obrotu. Decyzja GIF

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 3 proc. roztworu kwasu borowego. Ze sprzedaży znikną trzy serie tego preparatu o różnej pojemności. Co miało wpływ na decyzję GIFu?

1. Wycofanie z obrotu roztworu kwasu borowego

19 czerwca 2019 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju surowca farmaceutycznego 3 proc. roztworu kwasu borowego. Podmiot odpowiedzialny za ten produkt, czyli Zakład Farmaceutyczny ''Amara'' sp. z o.o, złożył wniosek o wycofanie kilku serii leku. Ma to związek ze stwierdzeniem braku spełnienia wymagań jakościowych w zakresie zawartości kwasu borowego i postaci preparatu.

Serie roztworu kwasu borowego wycofane z obrotu:

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

  • 3 proc. roztwór kwasu borowego, 100 g, numer serii: 010119, data ważności: 01.2021
  • 3 proc. roztwór kwasu borowego, 250 g, numer serii: 010119, data ważności: 01.2021
  • 3 proc. roztwór kwasu borowego, 500 g, numer serii: 010119, data ważności: 01.2021

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

2. Zastosowanie kwasu borowego

Roztwór kwasu borowego służy do odkażania w stanach zapalnych skóry, wypryskach, oparzeniach, stłuczeniach, obrzękach, stanach zapalnych tkanek miękkich. Może być też wykorzystywany przy leczeniu powierzchownych uszkodzeń naskórka i skóry oraz w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczopłciowych.

Roztwór stosuje się tylko zewnętrznie. Nie można przyjmować go doustnie, zakraplać do oczu. Nie wolno go używać też na rozległe i otwarte skaleczenie i duże powierzchnie skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza