Trwa ładowanie...

Rozwój niemowlaka - 8 miesiąc

Rozwój niemowlaka w ósmym miesiącu to okres, kiedy twój maluszek osiąga już wprawę w pełzaniu wokół własnej osi i zaczyna powoli raczkować po podłodze. Musisz przygotować mieszkanie na atak małego odkrywcy. Zacznie się ściąganie wszystkiego, co popadnie, z niskich mebli. Niczego nie uda ci się przed nim ukryć. Kiedy rozpocznie energicznie raczkować, niestraszne mu będą żadne zakazy. Po osiągnięciu ósmego miesiąca życia aktywność ruchowa i rozwój fizyczny niemowlaka nabierają tempa. Jak w tym czasie rozwija się niemowlę?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Prawidłowy rozwój niemowlaka

Rozwój dziecka to proces od urodzenia do osiągnięcia wieku młodzieńczego. Uwarunkowany jest działaniem różnorodnych czynników, wzajemnie ze sobą powiązanych. Oceniając rozwój dziecka, należy znać warunki, w jakich dziecko wzrasta i stan jego zdrowia w chwili urodzenia. Z pewnością należy wziąć pod uwagę dynamikę rozwoju pozostałych dzieci w rodzinie oraz indywidualny rozwój matki i ojca w dzieciństwie. Należy ocenić, jak rozwija się niemowlę. Aby nie przeoczyć nieprawidłowości w rozwoju dziecka, idź koniecznie na badanie do pediatry.

Rozwój ruchowy niemowlaka

Niemowlak ośmiomiesięczny siedzi bez oparcia samodzielnie przez kilka minut. Jeżeli trzymasz go za rączki, stoi, zginając jeszcze nogi w stawach biodrowych; ciągle jeszcze „sprężynuje” w tej pozycji. W pozycji na brzuchu potrafi już pełzać wokół własnej osi lub do przodu jak ślimak. Ponadto chwyta małe przedmioty, przeciwstawiając kciuk, ale wciąż jeszcze w tej samej płaszczyźnie, co reszta palców. Z leżenia na brzuchu próbuje siadać, zginając biodra i obracając tułów. Niemowlę potrafi sięgać skutecznie i kończyć swoje przedsięwzięcie uchwytem. Małe dziecko w domu oznacza, że musisz być czujna i nie spuszczać z oka swojej pociechy.

Rozwój intelektualny niemowlaka

W tym etapie rozwoju niemowlaka można zauważyć, iż potrafi rozpoznać zależność przyczynowo-skutkową. Świadomie wypuszcza przedmioty i obserwuje, jak spadają. Zaczyna go fascynować zabawa. Bardzo lubi powtarzać te same zabawy. W ósmym miesiącu prawidłowego rozwoju niemowlak coraz lepiej rozumie mowę i odróżnia ją od innych dźwięków. Malec może okazywać, że rozumie znaczenie zasłyszanych słów i zdań. Często „mówi” coś sam do siebie. Twoje dziecko potrafi już czytelnie wyrażać emocje: zadowolenie, przyjemność, podniecenie, zdziwienie.

Rozwój społeczny niemowlaka

Na tym etapie rozwoju dziecka uwydatnia się reakcja na obce osoby. Niemowlę doskonale odróżnia bliskie osoby od nieznajomych. Niektóre dzieci wydają się bardzo przestraszone w stosunku do obcych. W tym okresie dziecko może wyrażać lęk przed rozstaniem z matką, która musi wrócić do pracy. Twój szkrab potrzebuje zabawy, przytulania. Różnorodne zabawy sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dziecka, również w sferze społecznej.

Rozwój niemowlaka w ósmym miesiącu to okres wzmożonej aktywności fizycznej. Twoje dziecko już niedługo zacznie samodzielnie siadać, chodzić. Wszystko zaczyna go interesować, zauważa obce osoby w bliskim otoczeniu. Ten etap rozwoju niemowlaka polega na zwracaniu na siebie uwagi dorosłego, pociągając go za ubrania lub w inny sposób.

ROZWÓJ NIEMOWLAKA

Zobacz także:​

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza