Rura do pole dance - przedmiot pożądania współczesnej kobiety

Pierwsza szkoła pole dance została otwarta w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory taniec na rurze zyskał wielką popularność. Kiedyś postrzegany wyłącznie jako erotyczna rozrywka dla bywalców nocnych klubów, dziś jest gimnastycznym wyzwaniem.

Trochę historii

Jaką drogę pokonał pole dance, żeby stać się ulubionym sportem współczesnych kobiet? Niewiele osób wie, że jego początki sięgają 800 lat wstecz, do Indii, gdzie był popularną formą aktywności wśród... ówczesnych mężczyzn. Sport ten polegał wówczas na przedstawieniu określonego układu na drewnianym palu i nazywał się "mallakhamb". W Chinach istniała podobna dyscyplina, również uprawiana wyłacznie przez zawodników płci męskiej. W tym kraju używano dwóch pali o wysokości od 3 do 9 metrów, które owijane były specjalnym materiałem. W 1920 roku pole dance weszło do repertuaru cyrków, a z nich przeszło do barów. Jednak dopiero w latach 80. XX wieku pole dance zaczęto łączyć ze striptizem. Współcześnie istnieje wiele rodzajów tańca na rurze: exotic dance, najbardziej znany z klubów ze striptizem, exotic pole dance, pole sport, ale najbardziej znanymi i najchętniej ćwiczonymi są pole dance i pole fitness.

Wpływ sportu na zdrowie

Korzyści płynące z pole dance

Przede wszystkim ćwiczenia na rurze pozwolą ci spalić szybko kalorie. Dzieje się tak, ponieważ ten zestaw ruchów aktywuje mięśnie całego ciała, które przez cały trening są w ruchu. Czyni to pole dance doskonałym ćwiczeniem izometrycznym poprawiającym pracę układu krążenia. Tak szybkie spalanie kalorii pozwoli ci zmniejszyć wagę w ciągu kilku miesięcy. Kolejnym atutem jest zwiększenie się pewności siebie. Opanowanie podstaw i wzmocnienie mięśni szybko pomoże ci opanować bardziej skomplikowane umiejętności. Wyższa samoocena pojawi się nie tylko w twojej głowie, ale też w wyprostowanej postawie, a umiejętności nabyte na zajęciach pozwolą ci poruszać się z gracją i zwinnością. Dzięki tym ćwiczeniom rozluźnisz swoje ciało i odstresujesz się. Intensywność ćwiczeń sprawi, że poziom adrenaliny spadnie, a poziom endorfin odpowiedzialnych za uczucie euforii będzie rósł. Wraz ze wzrostem endorfin będziesz chciała trenować jeszcze częściej i jeszcze intensywniej. Dodatkowo temu uczuciu towarzyszą widoczne efekty: wyrzeźbione i wzmocnione mięśnie. Poprawi się też twoja zwinność i giętkość, w związku z czym znikną takie problemy, jak ból pleców czy sztywność karku.

Warto wiedzieć, że pole dance wpływa nie tylko na stan naszych mięśni, ale także kości, stawów i narządów wewnętrznych. Zwiększenie ruchomości stawów pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia w przyszłości osteoporozy. Pole dance działa dobrze na serce, ponieważ w miarę intensywny trening przyspiesza jego bicie, co z kolei wpływa na zwiększony przepływ krwi. Rozwija się twoja świadomość kinestetyczna, która w przyszłości pozwoli ci ograniczyć niektóre urazy. Co ciekawe, taniec na rurze pomaga również w sytuacji, kiedy zdecydujesz się na dziecko, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców i brzucha. Ostatnią z wielu zalet pole dance jest to, że po intensywnym treningu zaśniesz z łatwością, a twój sen będzie spokojny i głęboki.

Dzięki pole dance poprawisz nie tylko swój wygląd, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie. Ćwiczenia pomogą ci zminimalizować ryzyko urazów, zwiększą sprawność ruchową i pewność siebie. Zdecydowanie warto spróbować.

 

Komentarze (6)
~PoleDancerka
~PoleDancerka ponad rok temu

Nie do końca prawdą jest to, że podczas ćwiczeń pole dance spalamy tkankę tłuszczową. To trening budujący siłę. Na dalszych etapach również wytrzymałość podczas długich kombinacji. Pięknie rzeźbi mięśnie, ale bardzo często są one ukryte pod tkanką tłuszczową. Wszystkie pozostałe zalety tego sportu się zgadzają, jednakże jeśli ktoś przyjdzie na trening aby spalić tkankę tłuszczową może poczuć rozczarowanie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...