Trwa ładowanie...

Rusza pierwszy globalny program skierowany do kobiet z rakiem i zakrzepicą

 Aleksandra Miłosz
01.10.2015 12:46
Rusza pierwszy globalny program skierowany do kobiet z rakiem i zakrzepicą
Rusza pierwszy globalny program skierowany do kobiet z rakiem i zakrzepicą (Zdjęcie kobiety przyjmującej chemioterapię/Shutterstock)

Wśród 17 milionów kobiet na świecie chorujących na raka, wiele z nich cierpi także na choroby układu krążenia. Zakrzepica naczyń krwionośnych jest zaraz po nowotworze głównym powodem ich śmierci. W związku z niewielką wiedzą i świadomością powagi tej choroby, wprowadzono globalną akcję edukacyjną pt. „Women Thrombosis Cancer” (WTC).

spis treści

1. W służbie zdrowia kobiet

14 lutego w Berlinie zorganizowano VI Międzynarodowe Sympozjum „Problemy zdrowotne kobiet w zakrzepicy i hemostazie”. Eksperci z całego świata zaczęli na nim mówić o łączeniu nowotworów u kobiet z chorobą zakrzepowo-zatorową. Program WTC ma nie tylko zwrócić uwagę na ignorowany dotąd problem, ale też poprawić dostępność do leczenia i jego skuteczność u kobiet, które cierpią na raka. Wsparcie finansowe międzynarodowego programu zaoferował Aspen, jedna z czołowych firm na rynku farmaceutycznym, produkująca leki generyczne.

2. Zakrzepica a nowotwór

Dlaczego zakrzepica często występuje obok choroby nowotworowej? Zakrzepy w naczyniach krwionośnych powstają najczęściej po uszkodzeniu naczynia spowodowanego np. zastrzykiem dożylnym lub założeniem dojścia centralnego. W trakcie choroby nowotworowej pacjenci doświadczają częstych badań i dożylnego podawania leków, w wyniku czego ich naczynia krwionośne są podatne na zniszczenia i uszkodzenia.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Szacuje się, że kobiety chorujące na nowotwór złośliwy są sześciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie u nich zakrzepicy niż kobiety zdrowe. W dodatku nowotwór i przyjmowane leki powodują zmianę krzepliwości krwi. Staje się ona gęstsza, przez co ryzyko zatoru jest większe.

3. Profilaktyka zakrzepicy w chorobach nowotworowych

To właśnie z powodu tak dużego ryzyka rozwoju zakrzepicy ważna jest profilaktyka u osób cierpiących na nowotwory. Powinna być wprowadzana u wszystkich tych, u których planowane jest chirurgiczne leczenie onkologiczne, unieruchomienie w wyniku podjętego leczenia czy obecność innych chorób natury krążeniowej. Nie wszyscy lekarze jednak o tym pamiętają, dlatego – aby przypomnieć im zagrożenia zakrzepicy, a także uświadomić chorych – powstają coraz liczniejsze akcje, takie jak WTC.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze