Trwa ładowanie...

Ruszył program "SOS dla Rozszczepu Kręgosłupa". To pierwsza pomoc dla rodziców dzieci z tarnią dwudzielną (WIDEO)

Rozszczep kręgosłupa - to dla wielu rodziców diagnoza, która zwala ich z nóg. Kiedy ją słyszą, są w szoku. Nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc, co zrobić, z kim porozwamawiać. To z myślą o nich powstał program "SOS dla Rozszczepu Kręgosłupa", który realizuje fundacja SPINA.

1. Pierwsza pomoc dla rodziców dzieci z rozszczepem kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa, nazywany również tarnią dwudzielną, to wada rozwojowa, która pojawia się u dziecka zazwyczaj w 3. tygodniu ciąży. Statystyki mówią, że zdarza się raz na tysiąc urodzeń. Rodzice dzieci, których dotknęła ta wada, często nie wiedzą, jakie kroki podjąć zaraz po diagnozie. Dlatego fundacja SPINA, która powstała z zaangażowania i troski o dzieci z niepełnosprawnościami, opracowała program pomocowy "SOS dla Rozszczepu Kręgosłupa".

- Najważniejszy jest ten pierwszy krok, kiedy rodzice otrzymują diagnozę: Państwa dziecko urodzi się z rozszczepem kręgosłupa. To jest moment, w którym czują się totalnie osamotnieni - mówi Dominika Madej-Solberg, prezeska Fundacji SPINA.

Projekt "SOS dla RK" jest skierowany dla rodzin oczekujących narodzin dziecka z wadą cewy nerwowej ( rozszczep kręgosłupa lub wodogłowie), rodzin noworodków i niemowląt z rozszczepem kręgosłupa, u których późno zdiagnozowano wadę cewy nerwowej ( rozszczep kręgosłupa lub wodogłowie), a także rodziców dzieci z rozszczepem kręgosłupa lub wodogłowiem będących w szczególnej sytuacji wymagającej wsparcia.

- Naszym planem jest, aby program "SOS dla rozszczepu kręgosłupa" trafił na każdy oddział ginekologiczno-położniczy. Otrzymałeś diagnozę: rozszczep kręgosłupa? Dzwoń do nas - dodaje Dominika Madej-Solberg.

Fundacja SPINA działa w każdym mieście w Polsce.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.