Trwa ładowanie...

Rywalizacja w pracy

Współzawodnictwo zawsze będzie częścią pracy. Rywalizacja towarzyszy nam właściwie od najmłodszych lat. Jeżeli skutkuje ona poprawą naszych umiejętności oraz większym zaangażowaniem w wykonywane zajęcia, to możemy ją określić jako zdrową. Jeżeli zaś prowadzi nas do niemoralnych zachowań, wówczas mamy do czynienia z patologią. Rywalizacja jest pożądana przez pracodawców, gdyż przekłada się bezpośrednio na efektywność kadry pracowniczej. Odpowiedni poziom rywalizacji między współpracownikami stanowi element dobrze prosperującej firmy.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Rywalizacja a sukces zawodowy

Jeżeli pracodawcy będą w stanie wytworzyć odpowiednie do współzawodnictwa środowisko, zwiększą zaangażowanie pracowników oraz wyniki ich pracy. Współzawodnictwo bowiem sprawia, że pracownicy aktywniej realizują cele firmy. W dzisiejszych czasach firmy potrzebują ludzi, którzy chcą konkurować i odnosić sukcesy. Jeżeli współpracujący ze sobą ludzie pragną być lepsi w tym, co robią, to rywalizacja może się przyczynić do lepszego wizerunku firmy. Konkurencja to nieodłączny element pracy. Konkurencja jest zawsze obecna w pracy zawodowej. Jeżeli chcesz awansować, rób wszystko, aby podkreślić swoje kompetencje – oto zasada skutecznej rywalizacji. Niestety czasami niezdrowa konkurencja pracownicza może zburzyć integrację teamu i zamiast przyczynić się do lepszego funkcjonowania firmy, doprowadzi do miernych efektów pracy.

Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy?
Co najczęściej zaburza naszą koncentrację w pracy? [10 zdjęć]

Stres to nieunikniony bodziec, który często prowadzi do destrukcyjnych zmian w organizmie człowieka

zobacz galerię

2. Skutki niezdrowej rywalizacji

Każdy z nas pragnąłby widzieć w lustrze ideał, każdy też chciałby być jak najlepszy w tym, co robi. Rywalizacja jest nieodłączną częścią naszego życia, gdyż dzięki niej podnosimy swoje kwalifikacje, a także odnosimy sukcesy. Ludzką rzeczą jest porównywanie się do innych. W pracy porównujemy swoje umiejętności i zarobki. Każdy chce zarabiać jak najwięcej i być szanowany przez współpracowników. Kiedy widzimy ludzi wywołujących w nas podziw, staramy się być tacy sami – motywuje nas to do podjęcia działania.

Rywalizacja może być napędem, ale może również niszczyć. Współzawodnictwo ma też swoje złe strony, do których należą m.in. wycieńczenie fizyczne czy utrata wiary we własne możliwości. Nie zawsze bowiem konkurowanie z innymi przynosi pożądany skutek, a mianowicie sukces. Bywa, że ponosimy porażkę, a nasze notowania zarówno w oczach pracodawcy, jak i nas samych znacznie maleją.

3. Rywalizacja a konflikty

Rywalizacja może rodzić konflikty. Konkurujący ze sobą współpracownicy wyrywają sobie zlecenia, projekty i inne zadania, które mają do wykonania w pracy. Takie postępowanie jest zarzewiem konfliktów i wzajemnej niechęci – sprawia, że atmosfera w miejscu pracy staje się ciężka, a pracujący ze sobą ludzie nie darzą się zaufaniem ani szacunkiem.

Jeżeli nie chcesz doprowadzić do sytuacji, w której twoje środowisko pracy staje się nieprzyjazne, a otaczający cię ludzie na każdym kroku będą ci robić świństwa, spróbuj znaleźć złoty środek. Nie koncentruj się na tym, aby zrobić komuś na złość, ale staraj się wykonywać pracę i podkreślać fakt, że to właśnie o nią ci chodzi. Istota zdrowego współzawodnictwa polega na tym, by mobilizować siebie i w ten sposób pośrednio podwyższać motywację u innych współpracowników, a nie na tym, by stosować nieuczciwe strategie, deprecjonujące starania i wysiłki pozostałych kolegów z pracy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza