Rzadkie imiona

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Imiona są nazwami identyfikującymi człowieka, pozwalającymi odróżnić go od innych ludzi. W dzisiejszych czasach imię funkcjonuje razem z nazwiskiem, charakteryzuje rodzinę, z której dana osoba się wywodzi. Nadanie imienia to bardzo ważne wydarzenie zarówno w życiu rodziców, jak i samego dziecka. Imiona wybierane są na podstawie kalendarza, według upodobań, tradycji, mody czy też wyznania. Coraz częściej rodzice wybierają nietypowe imiona w celu podkreślenia indywidualności dziecka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Wybór imienia dla dziecka

Nadanie imienia od wieków było przypieczętowaniem czyjegoś istnienia. Rodzice, ofiarując dziecku imię, biorą na siebie nie lada odpowiedzialność. To najważniejsze słowo w życiu może kształtować osobowość dziecka, jego poczucie własnej wartości, a także wpłynąć na jego kontakty z rówieśnikami. Imię dla dzieckajest jednym z pierwszych usłyszanych słów. Stanowi ono bardzo ważny element budowania własnej tożsamości. Na pytanie: „Jak się nazywasz?”, kilkulatek zwykle odpowiada swoim imieniem. Nie oddziela jeszcze nazwy od osoby, zacznie to robić dopiero w wieku 5-6 lat.

Tradycyjne imiona dla dziecka

Rodzice czasami traktują imię dla dziecka jako prognozę na przyszłość. Te, które kojarzą się z postaciami historycznymi, słynnymi artystami, wodzami lub świętymi, mogą świadczyć o nieuświadomionym pragnieniu rodziców, by ich dziecko w przyszłości cieszyło się równie wielkim autorytetem, by osiągnęło sukces zawodowy. Podobnie bywa z przekazywaniem imienia z ojca na syna. Można więc powiedzieć, że własne, nietypowe imiona świadczą o dumie ze swojego rodu, o wysokim mniemaniu na temat własnej osoby, zadowoleniu z siebie.

Są rodzice, dla których najprostsze imiona są po prostu najładniejsze. Od jakiegoś czasu moda na proste „polskie imiona” ma miejsce w środowiskach artystów i polityków. Najczęściej nadawane imiona to: Ania, Jaś, Franek, Staś, Zofia, Julia, Antoni. Argumentując swój wybór, rodzice odwołują się do ich bezpretensjonalności.

Rzadkie imiona dla dzieci

Rzadkie polskie imiona mogą być atutem, ponieważ przyciągają uwagę otoczenia, pobudzają wyobraźnię oraz sugerują, że właściciel lub właścicielka są niezwykli, zagadkowi. Niestety, nietypowe imiona mogą powodować również kłopoty. Mniej świadomi urzędnicy mają problem z zapisaniem nazwy w dokumentach. W niektórych przypadkach zdarzają się niefortunne przekręcenia imion.

Ponadto nie wszystkie dzieci lubią swoje rzadkie imiona. Pełna akceptacja pojawia się dopiero w wieku dorosłym. Źle dobrane lub nietypowe imię może narażać dziecko na brak pewności siebie, a nawet odrzucenie ze strony rówieśników. Jeśli dziecko wciąż słyszy zdziwienie albo śmiech i jest ofiarą złośliwości, zaczyna się imienia wstydzić. Nie lubi go i w rezultacie, jak podkreślają psychologowie, może przestać lubić siebie.

Rzadkie imiona damskie: Calineczka, Chiara, Gryzelda, Guantanamera, Jarzyna, Karin, Lana, Maura, Selina, Zeira, Żywia.

Rzadkie imiona dla chłopców: Armand, Barabasz, Esmee, Kaj, Ksawier, Hugo, Janko, Martin, Patrycjusz, Sindi, Sylas.

Według kryteriów opracowanych przez Radę Języka Polskiego, w naszym kraju można nadać imię zgodne z polską pisownią (bez niepolskich liter) i wskazujące na płeć – Nikola, nie Nicole; Ksawery, nie Xavier. Imionami nie mogą być nazwy pospolite i nie można używać nazw geograficznych (Azja, Jork) ani zdrobnień jako podstawowych wersji (Lola, Jaga, Radek). Imiona dzieci nie mogą ośmieszać właściciela (np. Pikuś).

Imię to jedna z pierwszych informacji, jakie o danej osobie otrzymuje otoczenie. Imię to swoista sygnatura, która zawiera przekaz na temat płci, narodowości, czasem sugeruje wiek czy pochodzenie społeczne.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak wybrać imię dla dziecka?
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Jak wybrać imię dla dziecka?
Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla chłopca

Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku, np. Franek lub Jasio.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Czym są choroby rzadkie? (WIDEO) Odtwórz wideo

W Polsce żyje 2-3 mln osób chorych na choroby rzadkie. 80% tych chorób ma podłoże genetyczne. Występują one z częstotliwością mniejszą niż 5 na 10 (...) 000 przypadków. O tym jakie powinno być podejście do osób chorych na choroby rzadkie...

Ciąża i dziecko

Oto najrzadsze imiona dla dzieci

Oto najrzadsze imiona dla dzieci Odtwórz wideo

sprawdzić, które imiona cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Ze względu na ochronę danych osobowych, większości imion, które prezentujemy (...) , nie zobaczycie na liście Ministerstwa Cyfryzacji. W zestawieniu nie zostały bowiem...

Formalności po narodzeniu dziecka

Królewskie imiona dla dzieci

Królewskie imiona dla dzieci

Imiona dla książąt i księżniczek Niektóre z imion mają królewski rodowód. Nadawane były jedynie członkom rodziny królewskiej. I tak na przykład (...) do XV wieku imię Bolesław zarezerwowane było jedynie dla członków panującej dynastii. W...

Formalności po narodzeniu dziecka

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

. Od czasu do czasu pojawia się moda na obcojęzyczne imiona. Dlaczego rodzice się na nie decydują? Od jakiegoś czasu polskie prawo dopuszcza nadawanie

Ciąża i dziecko

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

. Wszyscy powinniśmy być tolerancyjni, ale niektóre imiona mogą nieść ze sobą naprawdę złe skojarzenia albo wydawać się po prostu śmieszne. Tymczasem (...) energię, którą dziecko musiałoby włożyć na walkę ze stereotypami, mogłoby włożyć...

Choroby i dolegliwości

Pionierska operacja u chłopca z trzema penisami

Pionierska operacja u chłopca z trzema penisami

Dwa lata temu w Indiach na świat przyszedł chłopiec z niezwykłą chorobą. Schorzenie, które mogło zaważyć na całym jego życiu jest niezwykle rzadkie (...) niemal niemożliwego. Difalia. Taką diagnozę usłyszała pochodząca z Uttar Pradesh...