Trwa ładowanie...

Rzuć palenie. Pierwsze zmiany w organizmie zauważysz już po 20 minutach

 Karolina Rozmus
01.10.2021 14:00
Rzuć palenie. Pierwsze zmiany w organizmie zauważysz już po 20 minutach
Rzuć palenie. Pierwsze zmiany w organizmie zauważysz już po 20 minutach (Getty Images)

Każdy wypalony papieros skraca podobno życie o 11 minut, a każdy palacz umiera nawet 10-15 lat za wcześnie. A co się dzieje, gdy podejmiemy decyzję o rzuceniu palenia? Już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa w naszym organizmie zaczynają zachodzić niezwykłe zmiany.

spis treści

1. Uzależnienie od tytoniu

Według CBOS odsetek palaczy nieznacznie zmniejszył się w ostatnich latach, ale to żaden powód do radości. Wciąż jedna czwarta Polaków deklaruje palenie tytoniu, co może oznaczać, że po papierosa sięga aż 8 mln. Do regularnego palenia papierosów przyznaje się co piąty Polak. W skali globalnej, jak podaje WHO, odsetek palaczy może sięgać nawet 1 mld osób.

Szkodliwy jest przede wszystkim dym tytoniowy
Szkodliwy jest przede wszystkim dym tytoniowy (Getty Images)
Zobacz film: "Co papierosy robią z płucami? Filmik stał się hitem internetu"

Palenie papierosów – chodzi nie o samą nikotynę, ale zawierający kilka tysięcy związków chemicznych dym tytoniowy – przyczynia się do powstania wielu chorób. Przede wszystkim to choroby układu oddechowego, jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa czy gruźlica. Oczywiście palacze są też narażeni w dużym stopniu na nowotwory – raka, gardła, płuc, języka czy jamy ustnej.

Takie informacje możemy uzyskać, np. sięgając po paczkę papierosów. Jak się jednak okazuje, kampanie zdrowotne nie są tak skuteczne, jak mogłoby się wydawać.

Może więc dla amatora papierosów bardziej motywujące będzie przekonanie się, jak organizm reaguje już kilkadziesiąt minut od zerwania z nałogiem?

2. Przygotuj się na zmiany

Jeśli myśli, że pierwsze zmiany w organizmie nastąpią dopiero po tygodniu, miesiącu czy roku niepalenia, to jesteś w błędzie.

  • 20-30 minut po wypaleniu papierosa – ciśnienie krwi normuje się, spada również tętno. Stopy i dłonie stają się cieplejsze wskutek poprawy krążenia krwi.
  • 8 godzin – z organizmu eliminowany jest tlenek węgla. Rozpoczyna się proces oczyszczania płuc z nagromadzonego śluzu. Wzrasta stężenie tlenu we krwi.
  • 48 godzin – dwie doby bez papierosa wpływają na zmysł smaku i węchu – upośledzone u każdego palacza. Na pewno smak śniadania i zapach kawy cię zaskoczą!
  • 72 godziny – oskrzela zaczynają się rozluźniać. Efekt? Dosłownie odetchniesz pełną piersią.
  • 1 tydzień – skóra staje się gładsza, zauważysz mniej niedoskonałości na twarzy. Będzie lepiej dotleniona, nawilżona. Prawdopodobnie zaobserwujesz też zmiany w jamie ustnej – zwłaszcza świeży oddech.
  • 2-3 miesiące – gratulacje. Za zerwanie z nałogiem twój organizm właśnie ci dziękuje całym sobą – praca płuc jest bardziej wydajna, spacer po schodach będzie dla ciebie mniejszym wyzwaniem.
  • 1-9 miesięcy – w tym czasie zaobserwujesz, że kaszel, chrypka, nadmiar flegmy w gardle stopniowo zmniejszają się lub ustępują całkowicie. Powinieneś mieć też więcej sił i energii.
  • 12 miesięcy – może tego nie zauważysz, ale uwierz – ryzyko chorób serca po roku niepalenia papierosów jest o połowę niższe niż u palacza.
  • 5 lat – ryzyko udaru mózgu jest u ciebie takie samo, jak w przypadku osoby, która nigdy nie paliła. Zmniejsza się o połowę ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła i przełyku. W przypadku kobiet spada również ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
  • 10 lat – pewnie już nie będziesz pamiętał, że byłeś uzależniony od palenia papierosów. Ale przede wszystkim ryzyko zachorowania na raka płuc jest niższe o połowę, a ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki – takie samo, jak u osoby niepalącej.
  • 15 lat – tyle trzeba, by ryzyko wystąpienia chorób serca było podobne do ryzyka, które dotyczy osób niepalących, podobnie jak ryzyko przedwczesnej śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze