Rzucasz? A czy na pewno rzucisz palenie bez odpowiedniej pomocy?
Wiedza na temat szkodliwości palenia jest powszechnie znana. Mimo wszystko, duża część społeczeństwa pozostaje pod silnym wpływem nałogu tytoniowego. Zaprzestanie palenia papierosów nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak podejmować działania aż do momentu całkowitego i trwałego rzucenia palenia. W zmianie nawyków pomocne mogą być środki dostępne powszechnie w aptece, w tym m.in. preparaty z cytyzyną (np. Desmoxan).
Nałóg palenia papierosów związany jest z dwoma typami uzależnień – farmakologicznym, wynikającym z silnego wpływu nikotyny na funkcjonowanie niemal każdej komórki organizmu oraz behawioralnym (związanym z przyzwyczajeniem, czynnikami środowiskowymi, społecznymi).
Z uwagi zatem na specyfikę nałogu palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, walka z nim nie jest łatwa. Największe obawy palaczy budzi zwykle lęk przed objawami głodu nikotynowego. Każde zmniejszenie ilości nikotyny dostarczanej do organizmu wiąże się z wystąpieniem symptomów odstawienia. Kluczem do osiągnięcia zwycięstwa nad papierosem wydaje się być przede wszystkim silna motywacja do rzucenia palenia. Pomocne okazują się także leki na rzucanie palenia.
1. Nikotyna? Nie! To od niej jestem uzależniony
W celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z zaprzestania palenia zaleca się stosowanie wybranych preparatów. Najczęściej, w ramach nikotynowej terapii zastępczej, poleca się środki w różnej postaci (np.: plastrów, gumy do żucia, sprayu czy tabletek), których substancją czynną jest nikotyna. To ona, paradoksalnie, pomimo wywoływania uzależnienia, stosowana jest w zmianie nawyków i koncentracji uwagi osoby podejmującej próbę rzucenia palenia na nauce życia bez papierosa.
To postępowanie terapeutyczne wymaga jednak cierpliwości, gdyż trwa zwykle do kilku do kilkunastu tygodni. Nie zawsze również przynosi w pełni zamierzony efekt za pierwszym razem. Terapia ta opiera się zatem na dostarczaniu do organizmu substancji, która w dużej mierze prowadzi do powstania nałogu palenia papierosów. To swego rodzaju oszukiwaniu receptorów w mózgu – dostają to czego się domagają, tyle tylko, że nie w postaci papierosa, czy papierosa elektronicznego, a pod postacią gumy do żucia lub plastra naklejanego na skórę. Czy jest alternatywa? Tak – to cytyzyna – substancja zarejestrowana jako lek.
2. Skuteczny lek na rzucenie palenia
Wśród osiągnięć farmakologii zyskujących coraz większą popularność w walce z paleniem papierosów wskazuje się substancję organiczną – cytyzynę. Jest ona bezpieczniejsza od dotąd powszechnie stosowanej nikotyny z uwagi na fakt, iż nie wywołuje uzależnienia. Stanowi zatem skuteczną alternatywę dla nikotynowej terapii zastępczej. Pomaga zerwać z nałogiem w krótkim czasie.
Cytyzyna stopniowo i skutecznie blokuje wiązanie nikotyny z właściwymi receptorami w mózgu. Prowadzi to do wyeliminowania odczuwania przyjemności z dostarczania do organizmu kolejnych dawek nikotyny, czyli zadowolenia z wypalania papierosów. Ponadto, efektywnie łagodzi objawy głodu nikotynowego. Zatem, z uwagi na swój mechanizm działania farmakologicznego, cytyzyna znacznie zwiększa szanse potwierdzonej trwałej abstynencji tytoniowej. Ważne jednak, by najpóźniej w piątej dobie doustnego przyjmowania preparatu całkowicie powstrzymać się od palenia papierosów. Pozwoli to na utrwalenie efektów podjętej terapii antynikotynowej.
Bez względu na wybór metody i preparatów stosowanych w walce z nałogiem tytoniowym, warto pamiętać o właściwej, silnej motywacji. Nie zawsze próba rzucenia palenia skończy się sukcesem czyli trwałym zerwaniem z nałogiem. Należy pamiętać, iż każdorazowo nieudana walka o zaprzestanie palenia powinna być powtarzana do chwili całkowitego zaprzestania palenia papierosów. W przypadku terapii cytyzyną, ponowna próba leczenia może być podjęta po upływie 2-3 miesięcy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.